Инвалиди плащат 60 лева за седмица край морето
Ина ПЕТРОВА
Първите, записали се в Програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2018 година, вече са факт. Кампанията за така наречените евтини санаториуми стартира в петък, като най-нетърпеливите пациенти чинно внесоха документите си в Териториалното поделение на НОИ в Бургас още в първия ден, показа проверката ни.
Тази година за финансирането й в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване са предвидени 20 103 061 лева. Очакванията са от тези средства да се възползват около 47 000 души в цялата страна. Пакетът по програмата е с продължителност 10 дни, като цената на нощувките и частична помощ за храна в размер на 7 лева дневно се поема от държавата. Изисква се доплащане, което е различно за отделните балнеохотели и специализирани болници. Всеки човек има право да ползва до четири основни диагностични и терапевтични процедури дневно. Според заболяването си, пациентите могат да избират между 49 заведения, изпълнители на програмата. Шест от специализираните болници са в Бургаски регион – Балнеохотел „Св. Мина“, Почивна станция „Св. Мина – 2“, Специализирана болница за рехабилитация „Стайков и фамилия“, Специализирана болница за рехабилитация „Мари“, филиала в Поморие на Специализираната болница за рехабилитация – Национален комплекс и Специализираната болница за рехабилитация в Бургаски минерални бани.
„Няма голяма промяна в предоставените средства от страна на държавата, както и във възможностите за профилактика и рехабилитация спрямо миналата година. Няма квоти за отделните региони, просто хората могат да подготвят документите, които се изискват и да кандидатстват“, коментира директорът на Териториалното поделение на НОИ в Бургас Енчо Жеков. Явно желаещите следят изкъсо Програмата и още при стартирането й, с готовите вече документи, посетиха Осигурителния институт.
Важно е да се знае, че пред кандидатстващите има стриктни критерии и условия. За да ползват паричната помощ за профилактика, те трябва да имат осигуровки за общо заболяване, майчинство и/или трудова злополука и професионална болест. За тях трябва да са внесени и дължими осигурителни вноски за шест последователни календарни месеца, предхождащи месеца, през който се провежда рехабилитацията. От НОИ напомнят, че заболяването трябва да е диагностично уточнено и лекуващият лекар да е преценил необходимост от провеждане на рехабилитация към периода на ползване на паричната помощ.
Правоимащи са и хората, които получават лична пенсия за инвалидност. Условието за тях е да не са навършили възрастта за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, срокът на инвалидността в експертното решение да не е изтекъл и лекуващият лекар да е установил необходимост от провеждане на рехабилитация към периода на ползване на паричната помощ.
„Миналата година Програмата ползваха 2 450 души от Бургас и региона. Интересът е голям, надяваме се и тази година да могат да се възползват повече хора“, съобщиха от отдел „Краткосрочни обезщетения“ към НОИ в морския град. От там подчертаха, че изпълнителите могат да предоставят на лицата допълнителни услуги, само по тяхно изрично искане. Задължително условие пред ползвателите пък е да се спазва пълния срок рехабилитация, както и да се ползват и трите компонента на паричната помощ – медицински процедури, нощувки и частична парична помощ за хранене. При неспазване на посочените изисквания, направените разходи са за сметка на лицата.
Какво ще е доплащането в санаториумите е един от ключовите въпроси, които вълнуват хората. Оказва се, че то е различно и зависи от избраното лечебно заведение. Справката ни показва, че най-евтино излиза профилактиката в Болницата за продължително лечение и рехабилитация в Банкя и Хисаря – там доплащането за един храноден е в размер съответно 2 и 3 лева. При повечето санаториуми допълнителните разходи на човек за храна излизат средно по 15 лева на ден. Обичайната цена на резервация е 30 лева - тя обаче се поема от държавата. Отделно на места има и неголям туристически данък. Най-много се доплаща в лечебните заведения на „Профилактика, рехабилитация и отдих“, както и при някои от самостоятелните юридически лица. Така например в популярните балнеохотели във Велинград, Павел баня, Дружба, Вършец, доплащането е по 18 лева на ден. Толкова е сумата и във всички бургаски обекти, включени в Програмата, с изключение на Поморие, където е фиксиран разход от 15 лева за храноден. Местата около Бургас са едни от най-предпочитаните заради възможността да се прави плаж, наред с процедурите с луга, лечебна кал и минерална вода.
Петима цивилни са загинали, а още толкова полицаи са ранени при масова стрелба в американския щат Ил »
Създадена е необходимата организация, за да се овладее заразата с морбили, увери здравният министър »
Близо 89% от зеленчуците и плодовете, които ядем, са вносни, а родното производство е напълно смачка »
“Ще действам институционално – така президентът Румен Радев отговори на въпрос на репорт »
![]() | EUR 1.95583 |
![]() | USD 1.73697 ![]() |
![]() | GBP 2.2241 ![]() |
![]() | CHF 1.72472 ![]() |
23 ноември - 21 декември
Обградени сте от познатите ви неща и хора, но скоро ще се окажете изправени пред въпрос, чието решение не търпи отлагане. Ще се справите, без да изпадате в паника и това ще повиши доверието на някой във вас. Силни сте и желанията ви също. Имате добро отношение към предстоящо събитие и това ви носи предимство.
Редакционен офис:
Бургас, ул. „Милин камък” 9
За реклама във вестник „Черноморски фар“
e-mail: far@chfar.com, topkarov@faragency.bg
За реклама в Черноморски фар ONLINE
e-mail: reklama@faragency.bg
За въпроси, съобщения, писма, запитвания,
предложения, сигнали и др.
e-mail: info@faragency.bg
За забелязани нередности по сайта
e-mail: admin@faragency.bg
За връзка с репортерите: reporter@faragency.bg
Важно:
При цитиране на части от материали от faragency.bg и при използване на цели текстове, позоваването на източника е задължително. Включването на връзки към публикации в изданието е свободно, а наличието му се оценява като израз на добро възпитание и колегиалност.