Георги РУСИНОВ
Научният ръководител на проекта проф. Станислав Симеонов даде повече подробности за всяка една от лабораториите и дейностите, които ще се извършват в тях. Първата – прототипната, той обяви като уникална за проекта.
„Една от целите й е да прототипираме някои от разработките на колегите от Техническия университет и част от идеите на колегите от Софийски университет, и на тези от Русе и Шумен. Тази лаборатория ще бъде снабдена с много модерна техника – автоматични плейсери, в комбинация с поточна линия, която ни дава възможност и за частично производство“, каза той.
Намерение на научния екип е да се свърже и с бизнеса в община Бургас.
„Повечето знаят за тази лаборатория и ме питат докъде стигнахме. В самата лаборатория сме предвидили още няколко елемента за механични сглобки. Идеята е прототипите да могат да се сглобяват на място, след което да се верифицират и сглобяват на място“, добави той.
В лабораторията по реално време задачите ще са много.
„Там ще ползваме хуманоидни роботи, които вече са при нас, имат някои основни функции и започнахме тяхното програмиране. Смятаме да преминем и върху хетерогенни системи – GSM, компютри, таблети, лаптопи. Няма значение, ние работим на системно ниво. Ще могат да се комбинират и различни процесори“, обясни проф. Симеонов.
Третата лаборатория също ще е под негово ръководство, но няма да работи в нея.
„Там ще се работи по една моя много стара страст – паралелното програмиране. Още от 92-ра се занимавам с това. Тук имаме възможност да вкараме доста силен компютър – 32- процесорен. На него ще имаме възможност за обработка на големи масиви данни и да можем да ги съчетаем с изкуствения интелект“, уточни научният ръководител.
Последната – четвъртата лаборатория ще е за биосензори.
„Колегите там ще се занимават предимно с води, почистване на води, биосензори. Основно ще генерират голямо количество данни, което ние ще обработваме на базата на интелигентни методи“, посочи проф. Симеонов.