Дона МИТЕВА
Отново се заговори за това, че има спекула при голяма част от стоките от първа необходимост. Вероятно заради тръгналите нагоре цени.
„Спекула има, държава няма“, категоричен е председателят на КТ „Подкрепа“ в Бургас Иван Костадинов.
„Като се погледнат цените в магазините, на всеки става ясно, че има спекула. Въпреки че има промяна надолу в цените на енергоизточниците, в случая на газа. Това не се отразява в крайната цена на стоките за потребителите. Още повече, че на някои е намалено ДДС. Да, не очаквам да станат чудеса, и то изведнъж. Но все пак потребителят трябва да го усети по джоба си. Очаквам държавата да се намеси с цялата сила, която има и с всички органи, които отговарят да не се допуска спекула. Да се включат в проверки от Комисията за защита на потребителите, Комисията за защита от конкуренцията. Тези проверки да покажат дали има спекула. След като докажат, че има такава – да я овладеят. Те са държавните органи, които могат да налагат дисциплиниращи санкции. Ние можем само да си говорим. И да алармираме, да стигаме до общественото мнение. Но като цяло ние нямаме лостове, с които да въздействаме“, заключи той.
Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, проблемът е в по-ниските доходи у нас. И в съотношението доходи - цени се създава напрежението. По отношение на крайното потребление имаме по-лоши търговски практики. За последния месец потребителската кошница е поскъпнала с два лева - от 109 на 111 лв.
„Определени продукти сме ги засичали и с над 100% увеличение. Кашкавалът тръгваше от производител на 17.35 лв., а в три определени вериги го видяхме на 28, 32, 37 лв. Но това е въпрос и на свободно пазарно поведение на самите играчи. Спекула не е мръсна дума, когато се прави законно.
Самата търговия е спекула, въпросът е да си платиш съответните данъци. От гледна точка на спекула като манипулация на пазара, такова явление вече от доста години в България няма. Няма фактори, които да налагат определяне на тавани на цени“, допълни той.