Дона МИТЕВА
Днес, Велики четвъртък, Регионалният исторически музей в Бургас представи традиционния ритуал по боядисване на яйцата в градинката до Часовника.
Багрилницата се организира от Община Бургас и музея, а главни действащи лица в нея са децата. Помагат им жените от Народно читалище „Васил Левски 1937“, квартал Горно Езеров. Те показаха автентични техники за боядисване и украсяване на великденски яйца и напътстваха децата.
„Сутринта се събрахме у дома доста жени, за да боядисаме яйцата още на разсъмване. Както традицията повелява, аз, като стопанка, и най-възрастна, боядисах първото яйце. Задължително червено и нашарих челата първо на децата, които бяха при нас и след това на останалите.
Сега тук в тази багрилница показваме как става боядисването на великденските яйца с натурални продукти. За червеното използваме панджар или червен лук, за зеленото магданоз, балдаран, коприва, лапад, за жълтото куркума. Яйцата, предварително сварени, се държат по-дълго. Тази година жълтото става най-хубаво и най-бързо“, разказа Тинка Паскалева.
Росица Топалова, уредник на Етнографската експозиция към РИМ - Бургас
Росица Топалова от музея припомни няколко български умотворения, свързани с предстоящия празник: „Всеки ден не е Великден“, „Пази го като писано яйце“, които идват да покажат колко е специален за християните и за нас българите денят на Възкресението. Тя коментира: „Ритуалите, свързани с Великден, са много важни и стари и се спазват стриктно. Прави впечатление, че с времето у хората се засилва желанието да пазят традициите. Самият факт, че нашите багрилници събират толкова много хора, показва, че има интерес да се съхранят традициите. Даже вече не е само въпрос на техника, по-скоро е интересът към старото, традиционното. Това радва“.
От 10:00 часа детският отдел към Регионалната библиотека "П. К. Явров" в Бургас организира търсене на съкровища и яйца.