Българска фондация Биоразнообразие, заедно със Зелени Балкани, партньори по проект „Живот за Поморийската лагуна“ организираха конкурс на тема „Сладко или солено е бъдещето на Поморийско езеро?“, за да научат какво мислят младите хора в цяла България за езерото и неговото бъдеще, а също и за да привлекат вниманието върху това прекрасно място и грижата за него. Включиха се 110 участника с 94 творби (най-много рисунки, но и снимки, диорами, разкази и стихотворения, колажи и дори идеи за да се подобри състоянието на Поморийско езеро). Авторите са от цялата страна – Варна, Бургас, Нова Загора, Стамболийски, Сопот, Пазарджик, София, Дряново, Видин, Севлиево и разбира се най-много от Поморие и Ахелой.
Тъй като конкурсът е посветен на Деня на Натура 2000 (21 май), със съдействието на Община Поморие организираме церемония по награждаване на най-добрите творби на 22 май 2023 г. в Посетителския център „Поморийско езеро“ от 17.00 часа. Поканени са всички отличени участници да представят творбите си в центъра и да участват в награждаването. За тези, които са от далеч и не успеят да присъстват - Българска фондация Биоразнообразие ще изпрати наградите на място.
Голямата изненада на конкурса бяха малките участници от Школа по керамика „Кукерче“, гр. Севлиево, с преподавател Теодора Петева, които изпратиха своите керамични птици и сюжети, и въпреки крехката си възраст от 4 ½ до 10 години, демонстрираха талант и майсторство в това много специфично изкуство.
Впечатляващ бе груповият проект диорама на лагуната, изработен от децата от ДГ „Детелина“ - Поморие. „Водата не е само част от земната среда, тя е среда на живот на много организми. Искаме да покажем красотата на това природно богатство, така както го виждаме през нашите детски очи. И тъй като е много по-солено от морето, то е дом на много интересни обитатели. В детската градина гостуваха артемии, които после върнахме обратно в езерото. Знаехте ли, че артемии е имало по времето на динозаврите? Ние вече го знаем. Опитахме да покажем и някои от прекрасните гостуващи обитатели - прелетни птици. За нещастие, хората все повече замърсяват природата и много животни и растения страдат. Затова, нека пазим природата, защото тя е живот, а няма по-голямо богатство от това.“ – споделят малките поморийци.
Особено въздействащи са рисунките на две шестокласнички от ОУ „Ал.Г.Коджакафалията“ Бургас, които показват красотата на Поморие, а не само на езерото със средствата на смесената техника и с красивите цветове на лагуната.
Разбира се най-силни са посланията на думите:
„Аз, както и останалите многобройни обитатели искаме да живеем именно тук, да се радваме на нашия прекрасен дом – Поморийско езеро. Ние и семействата ни да продължаваме да бъдем част от него. Не мога да си представя живота някъде другаде!“ – отвърна с надежда водното конче (част от разказа на отличената Даяна Ванчева от Нова Загора).
За финал ви представяме стихотворението на 8 годишната Виктория Стоянова от Нова Загора, което спечели всички:
Поморийско езеро любимо
Поморийско езерo любимо,
с теб имам спомени незабравими!
Когато с мама и татко към морето отиваме,
задължително при теб се отбиваме.
Знам, че ти не си езеро обикновено,
а си много щедро надарено.
В твоите води солени обитатели разнообразни са приспособени.
А на дъното си имаш черна кал - за лечение и красота -
Поморийско езеро, ти просто си мечта!
Разбрах обаче, че проблеми имаш сериозни
и спешно се нуждаеш от помощ!
Сладко или солено ще e бъдещето твое,
е въпросът, който те тормози.
Чрез стихотворението си искам да те подкрепя,
твоето бъдеще да е свързано само със солена вода.
Да продължаваш да имаш обитатели разнообразни,
които се чувстват щастливи в твоите води уникални.
А ние с мама и татко ще продължаваме да те посещаваме
и своята любов да ти даряваме.
Не искаме да страдаш ти,
а искаме да се радваме на твоите красоти.
Повече за конкурса и за наградените в 6-те категории може да научите на 22 май в сайта на проекта https://lifeforpomorielagoon.eu/
Конкурсът се организира от Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) в рамките на проект „Живот за Поморийската лагуна“ (LIFE19 NAT/BG/000804), съфинансиран от програма LIFE на ЕС.