Дона МИТЕВА
Служители на Националния осигурителен институт излязоха на едночасова стачка. Акцията се организира от синдикалните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда "Подкрепа" в НОИ. В Бургас стачката бе организирана от КТ „Подкрепа“, защото другият синдикат няма структура в звеното. Служители, предимно жени, затвориха за час входа на НОИ. Те настояват за увеличение на средствата за заплати с 30%, което да влезе със задна дата – от началото на годината. В момента заплатите им са около 900 лева, а често им се налага да работят и извънредно и да си купуват сами консумативите. Подложени са на непрестанна агресия от страна на ползващите услугата им.
Спаска Димитрова, старши експерт „Отпускане на пенсии“ е председател на националния стачен комитет за КТ „Подкрепа“. Тя представи исканията на работещите в НОИ така: „Да бъде реализирано увеличение на средствата за работни заплати в системата на НОИ (ЦУ и ТП) с не по-малко от 30 /тридесет/ процента; Увеличените средства да се разходват за нарастване на основните заплати на всички работници и служители на НОИ (ЦУ и ТП) по съгласуван с и одобрен от синдикалните организации на работниците и служителите в НОИ механизъм; Увеличението на основните заплати да има ретроактивно действие и да влезе в сила от 01.01.2023 г“.
Женя Чакърова старши експерт разказва, че работата е много, а отношението от страна на пенсионерите и другите полдващи услугите на НОИ отвратително. Дори има случаи, в които ги заплашват и с физическа разправа. А в системата има много големи професионалисти. За сметка на това желаещите млади хора да работят в НОИ – Бургас стават все по-малко. За агресията потвърди и млада служителка с около 5 години стаж.
„Аз съм служител на гише. Няма ден, в който някой да не ни е напсувал, обидил, нагрубил. Често споменават майките ни – с повод и без повод. Най-гнусните обиди са от хора над 80 години, което е стъписващо. Въпреки това идваме с положителна нагласа на работата и с желанието да си свършим работата, защото чакат на нас“, коментира Златина Георгиева, апелирайки за по-човешко отношение. Пламена Пиперова допълни: „ От друга страна се чувстваме с обидени, защото всяко решение на парламента свързано с пенсиите, го отнасяме ние. Но нас не ни включват никъде в сметките“.
Иван Костадинов, председател на СРС „Подкрепа“ – Бургас заяви: „Ние сме солидарни с тези хора. Знаем, или поне се надяваме, проблемът да бъде решен след като републиканския бюджет влезе в парламента. Протестът е предизвикан от това, че в проекта за бюджет, подготвен от ръководството на НОИ в София не е предвидено увеличение на работните заплати. Така, че упрекът до голяма степен е и към тях, а чрез тях и към Министерството на финансите и към депутатите – да проявят разум и за погледнат с добро око на това, че над 2 милиона пенсионери се обслужват от тези хора, работещи в НОИ“.
В Бургас в системата на НОИ работят 153 служители.
За да бъде пълна картината работещите в НОИ обясняват, че нямат и достатъчно техника. „Обясняват ни, че няма обществени поръчки т.е. не се улеснява по никакъв начин нашата работа. Ние ходим на проверка по фирмите и се молим да ни дадат тяхна техника, за да ги ревизираме. Това е просто унизително, за нас като контролни органи и като институция. Има противоречие между това, което се изисква от нас и това което ни се дава като възможност да си изпълним задълженията“, коментира Калина Арсова, с 20 години стаж в системата на НОИ. Тя е главен инспектор по осигуряването.
Още в началото на годината Синдикатът на административните служители „Подкрепа“ многократно алармира за напрежение сред работниците и служителите в Националния осигурителен институт, поради липса на увеличение на възнагражденията в системата.
Любопитен факт бе това, че докато течаха едночасовите протестни действия нито един гражданин не се спря да изслуша служителите, а камо ли да ги подкрепи, или да прояви интерес. За сметка на това гласовита ромка през цялото време обясняваше, че „те й давали само 300 лева пенсия, а тя работела в чужбина“.