Дона МИТЕВА
Полска и българска реч огласи в събота Ченгене скеле и остров св. Анастасия. Няколко поколения, говорещи двата езика си дадоха отново среща, за да докажат, че смесените бракове не са рядкост. Затова и проектът,който събира тези хора се нарича “България и Полша ръка за ръка”. Но това не е просто един проект, а съдби на поколения българи и поляци.
Тази година четенето, което се състоя в събота на остров св. Анастасия, бе от фрагменти от книгата на полската писателка Елиза Ожешкова по книгата „Над Неман”.
Елиза Ожешкова е полска писателка от епохата на позитивизма, родена на 6 юни 1841 г. в Милковшчизна, до Гродно. Рожденото ѝ име е Елжбета Павловска. Произведенията ѝ биват сравнявани с тези на Хенрих Сенкиевич.
В четенето участваха представители на Полското консулство, дипломати, членове на Полския клуб във Варна, както и деца, учители и членове на бургаския отдел на Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик“, което е организатор на събитието.
Романът „Край Неман” е позитивистки роман, чиято основна цел е да представи полското общество и неговата вътрешна динамика, свързано с Полското януарско въстание срещу руската окупация. Издаден е от българското издателство „Народна култура“ и преведен на български от Димитър Икономов.
Събитието бе уважено от г-жа Малгожата Хейдук-Громек – консул на Република Полша в България, полковник Пиотр Грела – аташе по отбраната, военен, военноморски и военновъздушен аташе и разбира се, г-жа Лидия Пиетшик-Вангелова – почетен консул на Република Полша в България, която заедно с Бургаския отдел на Полското културно-просветно дружество „Вл. Варненчик“, бе домакин на събитието.
Литературното четене е част от проекта „България и Полша ръка за ръка”, а филмът „Изборът”, който е другата част от него и се излъчи в конферентната зала на КТК „Ченгене скеле“ бе вторият акцент в съботния ден.
Началото на филма „Изборът” започва с кратка историческа част, представена от писателката Галина Златарева. Тя описва преплетените истории на Полша и България през годините. Следващите кадри представят личните истории и житейски път на поляци, българи, както и на тяхното общо поколение. А след под формата на интервюта се разказват лични трогателни истории.
Събитията вече са традиционно продължение на няколко проекта, организирани от бургаския отдел на Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик“. Един от тях бе „Полските следи по българското Южно Черноморие – наследството“, чийто акцент бе филмът „Нашите следи”, излъчен миналата година отново в края на септември.
Тазгодишният проект бе под наслов „България и Полша ръка за ръка”.