Дона МИТЕВА
Агнешкото в Бургаско най-евтино. Това показва изследване на САПИ (Система за агропазарна информация) с нейната потребителска кошница за Великден. Средната цена на крехкото месце, което този път можем да приготвим едновременно за Великден и Гергьовден, е 52.15 лв. за два килограма, докато за същото тегло в Бургаска област цената е 43.00 лв. Таванът на цената на мръвката е в Пловдив, където се плащат 60 лева за два килограма. С почти левче по-малко дават хората от Монтанско.
Парадоксално, но факт – статистиката сочи, че агнешките дреболии за дроб сарма не са най-евтини в Бургаско, за разлика от месото. Най-ниска е цената им във Варна – 13.65 лв. за кг, следва Русе с цена от 13.99 лв.
Оказва се, че по друг начин стои проблемът с яйцата – другият задължителен продукт за Великден. За 20 яйца размер L цената в Бургаско е 10.38 лв., което е с две стотинки повече от средната за страната цена, докато в Благоевград те са най-евтини. За същата бройка и размер там ще дадат 8.80.
В Пловдивско ще я карат на маруля – там тя е най-евтина. За 4 броя цената е 4.40, при средна за страната цена от 5.30 лв. В Бургас тя струва 5.40 (за 4 бройки). Ракията, която си върви с пролетната салата, в Бургаско е най-скъпа. За бутилка от 0.700 л „Търговище“ или „Пещера“ бургазлии плащат 16.14 лв., като в Хасковско огнената вода от същите марки струва едва 13,30лв., а в столицата и в Ловеч – 14.40лв..
Средно за страната Великденската потребителска кошница струва 162.27 лв., като в нея освен изброените по-горе продукти има още козунак, боя за яйца, ориз, кисело мляко, масло, хляб, репички, зелен лук, домати, краставици, ябълки, бира, безалкохолно, червено вино, олио и оцет.
Средно за Бургаска област набавянето на изброените продукти в обозначените количества, които са сметнати за четиричленно семейство, струва 151.27 лв., което е най-ниската стойност за сравняваните области.