Забавянето на ръста на приходите и повишаващите се разходи за труд поставят на сериозно изпитание рентабилността на хотелите в България
През юни, Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE) организира станалото вече традиционно национално допитване до мениджъри и собственици на хотели, което има за цел да покаже какво е реалното състояние на хотелския сектор и какви са нагласите и очакванията на хотелиерите към края на първото полугодие на 2024 г.
По-важните изводи от допитването:
• Повишението на цените на нощувките от последните две години се забавя значително.
• Разходите за заплати и осигуровки на персонала обаче растат, без изгледи за забавяне.
• Приходите, ако въобще растат, се движат в рамките на малко над годишната инфлация за страната.
• Рентабилността в хотелския бизнес се свива, което поставя на изпитание уменията и гъвкавостта на собственици и мениджъри.
• Интересът към внос на работници от трети страни намалява за сметка на интереса към привличане в хотелите на студенти и ученици от горните класове.
• Силната конкуренция между хотелите води до това, „стихийното“ хотелиерство все повече да отстъпва място на професионалното управление от страна на опитни мениджъри.
Ръстът на заетостта забавя темпо
В началото на летния сезон при една трета от хотелите в страната заетостта е без промяна спрямо средата на миналата година, една трета регистрират ръст до 10%, а 10% от хотелите са успели да постигнат ръст по-висок от 10%. Една четвърт от хотелите регистрират различнни проценти спад на заетостта.
За сравнение, през миналата година значително по-висок процент хотели са регистрирали ръст – общо около 60%, докато през тази година такъв имат едва 40%. С почти 10% нараства делът на хотелите, които са без промяна на заетостта спрямо миналата година и със 7% нараства делът на тези, които отчитат спад в заетостта.