Работещите в Изпълнителната агенция по околна среда, Регионалните инспекции по околна среда и води, Басейновите дирекции и Националните паркове излязоха на символичен протест, за да повдигнат своите искания за по-високи и справедливи възнаграждения.
В Бургас те застанаха пред сградата на РИОСВ в к-с Лазур.
Своето недоволство изразяват също техните колеги във Варна, Пловдив, Монтана, Стара Загора, Русе, Велико Търново,Хасково, Пазарджик, София.
Работещите в Изпълнителната агенция по околна среда, Регионалните инспекции по околна среда и води, заедно с Басейновите дирекции и Националните паркове, синдикално сдружени и представени във ФНСЗ и ФСОГСДП към КНСБ, обявяват готовност за протестни действия – първо с мирен протест на работното място, а при неудовлетворение на исканията и с преминаване към ефективни протести.
„Причината за този протест са ниските доходи на тези хора, защото те са висококвалифицирани специалисти и експерти, които се занимават с отговорности, вменени от държавата. Изпълняват политиката по екология и обществено здрава. А в същото време са на едно от последните места по заплащане в държавната администрация в България“, коментира в Бургас председателката на синдикатите в земеделието. Тя подчерта, че исканията им са насочени към министъра и към изпълнителна и законодателна власт.
Заплатите, които протестиращите получават имат по някакво ежегодно увеличение, което в последните три години е минимално. За тази година увеличението е от порядъка на 12 – 17% в зависимост от длъжността.
„Заплатите ни са спрямо експертните дейности. Те започват от 1 200 и стигат до 1 700 лв. Това е брутна заплата, което е унизително за нас, коментира друг протестиращ, който обясни, че основно тяхната работа е на терен: „Ние пробонабираме води, мерим радиация, въздух, всякакви компоненти на околната среда, които в последствие се анализират в лабораторни условия със специфична апаратура. Самото пробонабиране за да се извърши на ден се минават между 100 и 300 км.. Има всякакви опасности, с които се сблъскваме, включително и мигранти. Нашата работа е и височинна, като стигаме до 100 метра височина, за да вземе проби. Заради това настояваме за повишаване на заплатите“. Това коментира Светозар Димитров, главен експерт в дирекция „Околна среда“.
Радостин Грудев, който е главен експерт „Хидробиологичен мониторинг“ към ИА по околна среда, коментира: „Исканията ни са основно за увеличение на трудовите възнаграждения които в момента не са адекватни на средното възнаграждение в подобен тип администрации. Като цяло работата и отговорностите са големи. Ние работим в акредитирана лаборатория. Спазваме стриктно множество стандарти за качество и въпреки всичко не сме удовлетворени.
Около 30% увеличение очакваме до края на тази година“.
По негови думи протестът е насочен към работодателите. Общата декларация е насочена към министъра на финансите, министъра на околната среда и тези, които формират бъдещия бюджет и към тези, които трябва да намерят някакви финансови резерви за увеличение до края на годината