Сряда, 22 Яну 2025
    
Бизнес Общество

Риск от безводие в Бургаско

  09.11.2024 16:32  
Риск от безводие в Бургаско

 

Суша. Забраняват ползването на питейна вода за поливане в Бургаско

 

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) излезе с  апел да се предприемат спешни действия заради ограничените водни обеми в язовирите. Екоминистерството управлява водите на 52 комплексни и значими язовира, като ежедневно следи състоянието им.

Сумата от наличните в тях завирени обеми към 25.10.2024 г. е 3255 млн. м3, което представлява 49,8% от сумата на общите им обеми“, пише в официалната информация, разпратена до областните управи.

Сред списъка с ниски нива, в сравнение с предходни години, предвид липсата на пролетно пълноводие и постъпил приток за условията на много суха година, са и двата язовира, които водоснабдяват Бургас - „Камчия“ и „Ясна поляна“.

„Министерството на регионалното развитие (МРРБ), „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК операторите са уведомени, че ако тенденцията за малък приток се запази, е обезпокоително обезпечаването на питейно-битовото водоснабдяване през 2025 г. от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, предупреждават от Екоминистерството.

Към сигналите за тревога от безводие се присъединява и бившият министър на околната среда и водите Асен Личев. В ефира на Нова телевизия той коментира:

„Общото завирено количество в комплексните и значими язовири е с 10 процента по-малко от същата дата миналата година. Това означава, че наистина сушата се е отразила върху наличното количество събрана вода. Насочването на вниманието към язовирите „Тича”, „Камчия”, „Ясна поляна” е основателно. По данни Черноморския басейн е с най-високи загуби на вода”. 

Язовир „Камчия“ е с полезен водосбор около 21%, а „Ясна поляна“ – около 20%.

По негови думи има и добра новина - НИМХ прогнозира по-студена и валежна зима от предходната.

„Има Програма за сушата, приета от правителството през 2001 година, където е предвидено строителството на язовир за питейна вода за снабдяване на най-южните части на Черноморието – „Индже войвода“ в Странджа – такъв язовир няма. Програмата въобще не се изпълнява. У нас няма планове за управление на речните басейни за 2022-2027. Няма стратегия за ВиК. Няма актуализирана стратегия за управление на водите, приета от НС..”, твърди Личев.

Според него „когато държавата  е дезертирала от питейното водоснабдяване на населението всякакви палиативни мерки са временни. Ако всички мерки ги имаше - щеше да го има язовир „Индже войвода“ в Странджа още 2010 г. Нямаше да са изхарчени 60 милиона лева уж за резерва на водоснабдяване на Бургас – „Ахелой“ и „Порой“, язовири, в които днес има наличен обем 2,4 млн. кубика вода, което е 1/3 от количеството, което водоснабдява месечно Бургас и Варна”.

Областният управител на област Бургас проф. Мария Нейкова предприе мерки по преодоляване на водна криза и бъдещи усложнения при нормалното водоснабдяване на населението.

Тя поиска в спешен порядък информация от ВиК оператора за предприетите до момента, както и други планирани действия и актове за обезпечаване на питейното водоподаване, осигурявано от язовир „Камчия“ и язовир „Ясна поляна“, както и информация за експлоатационното състояние на алтернативните язовири „Порой“ и „Ахелой“. Действията ѝ са провокирани от писмото на МОСВ.

От ВиК – Бургас увериха, че няма опасност в близките 6 месеца област Бургас да премине към режим на водоподаването. Съоръженията на язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“ работят нормално.