Събота, 21 Дек 2024
    
Бургас Спорт

Георги Маринчев, общински съветник: Не знаем какво става с преговорите за стадионите

  10.11.2024 15:34  

Георги Маринчев е общински съветник втори мандат от квотата на „Гергьовден“ в редиците на коалицията ГЕРБ-СДС в Бургас. В предходния мандат той бе част от екипа, водещ преговори за връщането на двата бургаски стадиона. Беше заместник-председател на Спортната комисия, а впоследствие и председател. В този мандат започна като заместник-председател, но отстъпи на колегата си – волейболиста Иван Станев.
  Черноморски фар, Архив

Новият в „Меден рудник“ трябваше да струва около 17 млн. лева, казва той

 

Интервю на Георги РУСИНОВ

 

– Г-н Маринчев, след новината, че с близо 7 млн. лева ще се ремонтират стадион „Иван Претъргов“ в квартал „Долно Езерово“ и спортното игрище в комплекс „Изгрев“, наши читатели питат: „Какво става с двата стадиона на Бургас – „Черноморец“ и „Лазур“?“. Вие имате ли информация? Знаем, че се водят преговори.

– Аз до този момент нямам информация докъде са стигнали разговорите, които се водят и затова няма какво да коментираме. Плюс това те не са за двата стадиона, защото аз не знам да се водят разговори за „Лазур“. Знам само за „Черноморец“. Там става въпрос обаче за комплекс от 148 декара, който е три пъти по-голям от „Лазур“. Това не включва само стадиона. Но пак казвам, ние нямаме такава информация. Тя ни е отказвана до този момент. Поискали сме я през Спортната комисия и тя ни беше отказана от председателя. Затова, за съжаление, не мога да Ви кажа нищо официално. Другото са само слухове.

– В предходния мандат бяхте част от тези, които водиха разговорите.

– Да, през 2021-ва, когато ние водихме така наречените преговори, казахме, че трябва да са и за двата стадиона. Сега се говори само за „Черноморец“. „Лазур“, изглежда, е оставен за последващи разговори. Искам да припомня, че при нас участваха много общински съветници, сред които Йордан Георгиев като председател на Спортната комисия, аз като заместник-председател и Иво Баев като председател на Правната комисия. И още по-важно – всичко се правеше с мандата на Общински съвет – Бургас. А това е от изключително значение за прозрачността. За да изпратим наш представител на общо събрание на някое дружество, където общината е акционер, като УМБАЛ-Бургас например, ние винаги с решението посочваме кой ще ни представлява и какво становище ще вземе по всяка точка от дневния ред. Тук нямаме нищо. Разговорите са конфиденциални, доколкото знам.

– Да се върнем тогава по тема, която може да коментирате, тъй като е след решение на местния парламент – въпросните 7 млн. лева за двата спортни обекта. Гласувахте да дадете „зелена светлина“ на Община Бургас да кандидатства за финансирането, което е от държавата, и с 2 млн. лева собствено участие.

– Ако това се случи, то ще е добре и за двата футболни клуба. Ако сте забелязали, това финансиране, което е за „Нефтохимик“, е безвъзмездно от държавата. Общината нищо не дава там. А за другите средства – за „Черноморец“, ние от Общински съвет – Бургас даваме разрешение на клуба да кандидатства. Но той не може да го направи с нещо, което не е негова собственост. Този голям проект за модернизация на стадиона в „Долно Езерово“ беше изготвен още от миналото ръководство и те кандидатстваха по програмата на Министерството. Тогава още им казаха, че те не могат да бъдат одобрени, защото не са собственици на терена. Това, че ние сме го отдали дългосрочно да го ползват, не ги прави такива. Това е все едно аз да си дам апартамента под наем, а наемателят ми да го ипотекира. Затова първия път като са кандидатствали за тези 6 млн. лева, Министерството им е отхвърлило искането точно с тези аргументи. Затова на предходната сесия взехме решение, с което даваме право да кандидатстват. Компетентността пак е обвързана. Общината сама също не може да кандидатства за този терен по тази програма. Трябва да има клуб, който да играе там. Т.е. „Черноморец“ не могат да кандидатстват сами и да получат над 4 млн. лева безвъзмездно финансиране без общината, както и тя не може да кандидатства за тези средства от държавния бюджет, без да има клуб, който да играе на стадиона.

–Говорейки за стадиони, освен преговорите, които не знаем докъде са, сега и тези средства за ремонти на други два спортни обекта, имаме и проект за нов градски стадион в най-големия бургаски комплекс „Меден рудник“. Някакво развитие там?

– Проектът за стадион в „Меден рудник“ е готов, но не се движи. Всичко е готово и може и утре да започне да се изпълнява при желание. Но понеже имаше намерения да се почват разговори за връщането на „Черноморец“, които вече коментирахме, и заради това вероятно не се бърза с изпълнението на този проект за изцяло нов общински стадион. По първоначални сметки, той няма да бъде с много голям капацитет. Не правим „Камп Ноу“ все пак. Въпреки това сметките показват, че при проектирането му е преценено, че ще струва около 17 млн. лева изграждането му. Но след като от тогава досега поскъпнаха много нещата, нищо цената да се увеличи почти двойно. И да не е по две, със сигурност ще е по-скъпо вече.

– Милионите станаха много.

– Същевременно в „Долно Езерово“, с помощта на държавата може да се изгради модерно съоръжение, за което в най-лошия случай общината да даде 2 млн. лева. Така, че общественият интерес е защитен. Отделно двата ни клуба ще имат собствена база. Това се прави, за да бъдат абсолютно независими. Иначе сега трябва да се молят, за да играят на „Лазур“. „Черноморец“ върви добре, дай боже, „Нефтохимик“ и те да вървят нагоре. С тези ремонти, които ще се извършат, двата клуба ще могат да участват в „Б“ група спокойно, или да играят за Купата на България. В това отношение няма какво да се притесняваме. Имайте предвид, че сумите, които се споменават за връщане на „Лазур“, са шокиращи – 30 млн. лева. За „Черноморец“ говорят за 50 млн. лева. Аз проявявам уважение към футболните хора, които посочват такива суми, но да изкараш 50 млн. лева от данъците на бургазлии е немислимо. Друг е въпросът, че с тези пари може да се направи нещо друго.

– Затова най-добре с тези 7 млн. лева, 5 от които са държавни, е да се ремонтират „Иван Претъргов“ и игрището в „Изгрев“ така ли?

– Стискаме палци. Дано се одобрят тези проекти за двата комплекса, защото те иначе нямат друг избор двата отбора. Това ще струва и най-малко пари на общината. Ние между другото помагаме на всички, не само на „Черноморец“ и „Нефтохимик“, а и на „Бургас спорт“, на „Звездичка“. Не гледаме да ги делим. Навсякъде помагаме за спортна инфраструктура. Досега винаги обвиненията са, че нямаме футбол в Бургас, защото нямаме стадиони. Затова се надяваме всеки да има своя собствена база.

 

Очаквайте коментар от председателя на Спортната комисия Красимир Калудов по темата с преговорите за стадионите!