Унгарците са царе на сладкишите, но унгарският посланик е влюбен в българската баница
Силвия Шатърова
Унгарски щрудел с тиква бе днешната кулинарна демонстрация в двора на Етногрфаския музей, а специален гост бе посланикът на Унгария -Негово превъзходителство д-р Миклош Боршош.
Ценителите на сладкиша освен, че видяха как се приготвя, чуха неговата рецепта.
Щруделът/ известен при тях като ретеш/, бе приготвен от учениците от Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, които показаха своите изключителни сладкарски умения в приготвянето на ястието по оригинална рецепта.
Вълнуващото пътешествие в кулинарната традиция продължи с изложбата „Сладки посланици – гастродипломация”, посветена на унгарските сладкиши. Тя е изготвена от Институт Лист (Унгарски културен институт в София), с директор госпожа Сандра Мишкеди.
Негово превъзходителство д-р Миклош Борош – извънреден и пълномощен посланик на Република Унгария в България, изказа топли думи на благодарност към домакините – РИМ-Бургас и Община Бургас. Кметът Димитър Николов и д-р Милен Николов – директор на музея, отправиха своите приветствия към публиката и гостите, за които бе изпълнен специален поздрав от танцьорите на ПФА „Странджа”, с главен художествен ръководител Марио Егов.
Изложбата ще бъде експонирана в Етнографски музей – Бургас до 10 януари 2025 г.
Събитието е част от проекта на РИМ – Бургас и Държавен културен институт към Министъра на външните работи Държавен културен институт към Министерството на външните работи на Република България, който носи името „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“. Съвсем спонтанно се роди и мотото на проекта „Проблемите се решават на масата – с вкусна храна и чаша вино.“
Оказа се, че унгарският дипломат разбира добре български, обича българска баница и има любима баничарница в София, близо до неговия дом. Харесва да експерементира в кухнята, а негово любимо ястие е пастет, приготвен от различни меса. Рецептата е от френска кулинарна книга, която семейството е закупило преди 40 години от Франция.
В изложбата може да се разбере защо унгарците са царе на сладкишите, историята на всеки един от щрудела, до торта "Добош", която се е конкурирала с прочутата виенска "Сахер" може да се прочете, както и да се разбере как е възникнал будапещенския миньон, тортата „Янчи риго“. Разбира се може да се видят и прочутите порцеланови сервизи, ръчна изработка.