Събота, 21 Дек 2024
    
Култура Спорт

Mинистър-председателят Димитър Главчев уважи представянето на книгата на алпиниста-легенда Николай Петков

  13.11.2024 14:42  
Mинистър-председателят Димитър Главчев уважи представянето на книгата на алпиниста-легенда Николай Петков

В годината, в която се навършват 40 години от българската национална експедиция до Еверест, определена в онези времена за „най-значимото спортно събитие на ХХ в.“, един от участниците – Николай Петков, издаде нова книга със заглавие „Западният гребен на Еверест", посветена на нея. Именно оттам минават българските алпинисти през май 1984 година, като маршрутът е известен като Жестокият път. Оттогава нито една експедиция не повтаря този маршрут.

Премиерата на книгата беше снощи в Софийския университет пред около 150 приятели, алпинисти и съмишленици. На нея присъства министър-председателят на България г-н Димитър Главчев. Сред официалните лица бяха част от алпинистите участвали в експедицията през 1984 г., както и легендата в ските Петър Попангелов, журналиста Камен Алипиев, бургазлията Кирил Евтимов и др.

Водещ на събитието беше ръководителят на Българския антарктически институт професор Христо Пимпирев. При представянето на книгата Николай Петков наблегна защо 40 години по-късно да отвори отново тази „затворена страница“ в своя живот. В основата стои едно, постепенно задълбочило се, търсене на информация за другите експедиции по Западния гребен по повод 40-ата годишнина от българската. Най-трудният път към най-високия връх е изминат в своята цялост само от една експедиция преди това, югославската, през 1979 г., и то само от двама от нейните членове – Андрей Щремфел и Нейц Заплотник (другите членове заобикалят през т.нар. Кулоар Хорнбайн).

От всички над 30 останали експедиции този подвиг успяват да повторят само петимата българи, стъпили 5 години след югославяните на върха – Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и Николай Петков.

В търсене на повече информация за опитите на другите нации да запишат в историята едно подобно изкачване, Петков попада на любопитни факти, получава достъп до аудиозаписи, които не са били достояние на него и на другите участници в експедицията. Съвременната възможност за изготвяне на 3D модели на върха и околностите му също засилват интереса на автора към едно по-задълбочено търсене по темата. Освен това, с годините, редиците на живите участници в „Еверест 1984“ постепенно се разреждат, а успехът е общ – всички 24 души като един работят за това някой българин да се качи на върха и българският алпинизъм да догони световния. Всичко това подтиква Николай Петков да събере цялата информация за Западния гребен в книга – от данни за геологията на върховата пирамида, през личните разкази с равносметката на участниците, до непубликувани снимки от техните архиви и нови за аудиторията аудиозаписи на радиосеанси. Той ще говори за изкачването на Еверест и на Банско филм фест, който предстои следващата седмица.