Събота, 21 Дек 2024
    
Общество Приморско

Петицията за резерват „Маслен нос“ разбуни политическите духове

  14.11.2024 11:11  
Петицията за резерват „Маслен нос“ разбуни политическите духове

Искане. От „Възраждане“ зоват за извънредна сесия на Общински съвет – Приморско

 

Георги РУСИНОВ

 

Темата с петицията на „Грийнпийс“ за създаване на първия изцяло морски резерват в България – „Маслен нос“ разбуни политическите духове. Местната организация в Приморско на „Възраждане“ и избраният отново народен представител от 2 МИР Бургас Борис Аладжов изразиха несъгласието си с еко инициативата. От партията искат повече яснота около плановете на „Грийнпийс“.

„На 31 октомври в МОСВ е внесена петиция, за която се твърди, че е подкрепена от над 15 000 души. Според нас темата не е обсъждана с жителите на община Приморско, а въпросите за режимите, които биха действали в бъдеща „строго защитена зона“, повдигат притеснения дали това няма да навреди на поминъка на местните, свързан с туризъм и рибарство“, посочват от „Възраждане“ в позицията си.

Снежана Йорданова, председател на „Възраждане“ в Приморско, заедно с представители на туристическия бранш в общината е внесла предложение за извънредна сесия на Общинския съвет. Целта е да се проведе публично обсъждане на идеята за резерват, като се поканят нейните поддръжници и представители на МОСВ.

„Не може подобни решения да се вземат на жълтите павета, без да се попитат местните жители“, категорична е Йорданова.

Наш репортер разговаря днес сутринта, когато бе разпространена и позицията на „Възраждане“ до медиите, с председателя на местния парламент Златина Тюлиева. Тя обясни, че такова искане все още не е входирано. Тюлиева коментира, че очаква такова да постъпи като след това ще се обсъди евентуална дата на извънредната сесия.

„Предполагам, че ще е следващата седмица“, уточни председателят на Общински съвет – Приморско.

Местният лидер на „Възраждане“ Снежана Йорданова посочва в позицията на партията, че доказателствата за „екологични проблеми“ в района – като открити шамандури и въжета – всъщност са резултат от стари мидени ферми и нямат общо с дейностите на местния риболовен бранш.

„Това са последици от грешни управленски решения и външни частни интереси, които от години вредят на местния бизнес и туризъм“, заяви тя.

Йорданова и народният представител Борис Аладжов са внесли официални въпроси и към министъра на околната среда и водите. Те настояват за информация относно възможните забранителни режими в евентуалния резерват, както и дали ще бъде зачетено мнението на местните жители при вземането на решения.

„От медийните публикации по темата не става ясно какви са целите и ограниченията, свързани с подобна инициатива. Местните са загрижени, че това ще навреди на техните основни поминъци - рибарството и туризма, а неяснотата подхранва техните опасения“, подчертава Аладжов.

В предния брой на „Черноморски фар“ публикувахме подробно интервю с представител на „Грийнпийс“, в което природозащитниците не отричат проблема с мидените ферми. Според тях обаче е необходимо да се създаде такъв резерват в България, за да се запази флората и фауната. Последната дума какви мерки ще се въведат ще има МОСВ и след като бъдат взети мненията на местните хора след срещи с тях, заявиха тогава от „Грийнпийс“.