Събота, 25 Яну 2025
    
Бизнес Бургас

Предизвикателствата пред туризма в региона обсъждаха на конференция в Бургас

  14.11.2024 14:01  
Предизвикателствата пред туризма  в региона обсъждаха на конференция  в Бургас

 

 

Дона МИТЕВА

 

Бургас се наложи като градска дестинация През крилата на сезона – септември, октомври се бележи ръст, защото в града бяха  привлечени големи спортни събития  - такъв извод се наложи по време на конференцията „Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи“, която се организира в Бургас от Фондация „Конрад Аденауер”, съвместно с Община Бургас.

 „Така наречената „гимнастриада“ доведе за повече от седем дни три хиляди чужди граждани. Те бяха в местата за настаняване, възползваха се  от всички туристически услуги. Вярвам, че това е посоката, която Бургас трябва да надгражда – привличане на по-големи спортни и културни събития“, даде пример Радовеста Стюърт, директор  Общинско предприятие „Туризъм“.

„До момента ръста на туристите - български и чуждестранни е около 21%. Което няма как да  не ни радва. Такава е тенденцията в следващите години по две направления – създаване условия на частните оператори да развиват своята леглова база и услуги, които предоставят. И Община Бургас да не забравяме, че се включва като оператор чрез развитието на остров „Света Анастасия,“Акве калиде“, зоната около „Ченгене Скеле“  и  други туристически атракции. Богатата лятна и есенна, надявам се догодина и пролетна такава  програма, културните и спортни събития оказват подкрепа за привличане на повече туристи.

Очакваме много от българските градове и региони да присъстват и на Коледните празненства и най -  вече на Никулденските празненства. Стана добра практика да се пълнят бургаските хотели с гости не само от региона но и от по-далечни краища на страната“. Това  коментира кметът Димитър Николов, по време на събитието. Той не пропусна да подчертае, че след парламентарните избори вече са проведени срещи с редица авиокомпании:

„Сдружението на общините работи и до дни ще бъде обявена обществен поръчка за стимулиране на полетите, за които сме се договорили. И тогава ще стане ясно с коя авиокомпания, при какви параметри ще се подписват договор“, разясни за стратегията за привличане на полети до бургаското летище, с която общините се захванаха преди време.

Николов обърна сериозно внимание и на факта, че сме загубили един милион рускоговорящи туристи, което не трябва да се пренебрегва, да се търсят компенсации.

Целта на днешната конференция е да насърчи дискусия по темата за развитието на устойчивия туризъм в България и да насочи фокуса към цялостното въздействие върху местните общности в Черноморски регион.

На събитието  участват зам.-министърът на туризма Пламен Петров, който бе категоричен, не има ръст на туризма като цяло.   „Имаме вече възвръщане и повишаване нивата от преди Ковид кризата. Работи се по разширяване крилата на сезона, като се търсят нови пазари, които да привличат от там туристи. България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация – това трябва да акцентираме. Говорим за устойчиво развитие, което ще допринесе и крилата на сезоните да бъдат запълнени. Днешното събитие е пример – то дава такава възможност  чрез конферентен туризъм,  събитиен туризъм, фестивалите – това е пътят, като си партнират всички“.

  Той бе попитан дали ще  бъдат продължени пилотните програми за маркетингови дейности в Черноморските общини за директна реклама на чужди пазари.  Южното Черноморие се рекламираше обединено чрез 5 програми на стойност около 2 млн.лв., на което той отговори, че в момента се анализират резултатите. А  целта е създаването на устойчив туризъм, за това  ще има подобни инструменти.

„Туризмът е с 6.9% от БРП за 2-23 годината. Заети в него са 283 хиляди лица. Променят се пътуванията  расте делът на другите видове туризъм освен летния и зимния. 20%  е културният туризъм, 10% здравният“, подчерта зам.-министърът.

Смилян Вълов, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта изнесе данни. „Особено в Община Бургас безработицата е 2.8%1 при средна за страната 5.4 – почти на половина, Знаете, че ниската безработица води до липса на конкурентност на пазара и липса на кадри. Това е основен проблем, който се  опитваме да решаваме било то с повишаване квалификацията или чрез активиране на незаети лица“, подчерта той.

Освен  кметът на Община Бургас Димитър Николов, в конференцията  участваха кметове от региона, летищният оператор „Фрапорт“ в лицето на д-р Франк Кванте,  главен изпълнителен директор, образователни и бизнес организации.

Специални гост лектори на събитието бяха проф. д-р Волфганг Шустер, кмет на град Щутгарт (1997-2013) и директор на Институт за устойчиво градско развитие, Щутгарт (I-NSE GmbH) иНорберт Бекман – Диркес, директор на фондация „Конрад – Аденауер“, който говори за доброто сътрудничество и намирането на важни теми, които да бъдат обсъждани в Бургас.

Присъстващите се обединиха около тезата, че трябва да се завърнат немските туристи на българския пазар и то не само през летния сезон, а и в останалото време и в тази посока ще бъдат положени усилия от двете страни.


Анкета

Мнения

Мнения
Пеевски след спасения имунитет на Ибрямов: Срам! Провалено правителство!
  24.01.2025 14:09      

"Срам". Така коментира с една дума лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски решението н