Цончо Ганев, народен представител от „Възраждане", вчера беше гост в предаването „Още от деня" по БНТ. Той коментира настоящата политическа ситуация след изборите за Народно събрание.
Когато евроатлантическите партии в парламента водят разговори за съвместно избиране на председател на Народното събрание, те гледат с едно око и към евентуални следващи избори, защото този човек попада автоматично в листата, от която президентът би избрал бъдещ министър-председател – заяви Ганев във връзка със събитията в българския парламент по избор за председател.
Според него трябва да се вземе под внимание това, че изборът на председател на Народното събрание винаги се мултиплицира след това в потенциално мнозинство за избор на правителство. Още повече, че след промените в Конституцията - заемащият тази длъжност - председател на Народното събрание, е потенциален следващ министър-председател.
„Председател на парламента е ключова позиция и точно заради това ние не можем да си позволим като парламентарно представена партия да правим каквито и да е било компромиси. Поради това сме твърди в нашата кандидатура и няма да подкрепим друга." – каза още той.
Според него в момента е въпрос на договорки между евроатлантическите партии да си изберат както председател на Народното събрание, така и правителството и не са стигнали дотам да искат от „Възраждане" каквато и да било подкрепа. Това обяснява и причината ПП-ДБ да отложат писмено поканата за разговори, която беше отправена към „Възраждане" в понеделник тъй като става ясно, че Борисов вече сформира ново мнозинство, в което те са основните играчи.
Ганев посочи, че „Възраждане" са търсени за разговори във всеки парламент за кабинет, но това нищо не означава, тъй като, според податките на Борисов от вчера, в момента ПП-ДБ отново са на среща за разговори с ГЕРБ и ще управляват с ИТН, с ГЕРБ и с БСП.
Нашата подкрепа за кабинет и за председател на Народното събрание минава през точно определени приоритети и заявени позиции – посочи Цончо Ганев в ефир, които не са в съответствие с техните, и поради това те се преориентираха отново към ГЕРБ. Освен че имаме чисто идеологически разминавания, ние се различаваме и заради това, че сме принципни последователи. Най-вече последователни за всичко това, което се случва в българската политика – допълни още той.