Вторник, 19 Nov 2024
    
Бизнес

Обявиха 6 професии, за които ще има недостиг на кадри

  16.11.2024 09:01  
Обявиха 6 професии, за които ще има недостиг на кадри


В 6 нови професии се очаква недостиг на специалисти на пазара на труда през следващите години. Затова те се добавят в проекта на Списък със специалности от професии, по които е налице очакван недостиг от специалисти за учебната 2025/2026 година, съобщават от pariteni.bg

Става въпрос за „Системен програмист“, „Приложен програмист“, „Програмист на изкуствен интелект“, „Програмист на роботи“, „Авиационен техник“, „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“.
 
Предложенията за включване на шестте нови професии в списъка са направени от Министерство на електронното управление (МЕУ), Министерство на транспорта и съобщенията и Българска асоциация „Природен газ“.

ИКТ (Информационни и комуникационни технологии) секторът е сред най-бързо развиващият се у нас. Паралелно с това, страната ни има нисък дял на специалистите в
областта на ИКТ: делът на специалистите в областта на ИКТ от общия брой на заетите лица е 3,8 %, като остава под средния за ЕС (4,6 %). Системното и приложното  програмиране са основополагащи за разработката и поддръжката на сложни софтуерни системи и приложения. Липсата на квалифицирани кадри в тези области води до сериозни пропуски в проектирането, внедряването и поддръжката на ключови IТ системи.

Въздушният транспорт е един от видовете транспорт с особено значение за икономическото развитие на страната и за обслужване на населението. За осигуряване на комфорт и безопасност по време на полетите е необходимо летателната годност на въздухоплавателните средства непрекъснато да се поддържа от персонал със  съответното авиационно/техническо образование, чийто недостиг се наблюдава в последните години.

Включването на професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“ в списъка е с оглед необходимостта, идентифицирана от работодателите в сектора, да се
отговори на потребностите на пазара на труда и засиленото търсене на такива  специалисти, пише в мотивите към проекта.

Прогнозните разчети за необходимите средства за новите специалности, са в размер на 2 001 746 лв., като са направени при допускането, че в тях ще бъдат обучавани 2744 ученици от VIII клас в 98 паралелки от 47 училища.

Предвид факта, че списъците ще влязат в сила от учебната 2025 – 2026 година, необходимите средства за издръжка на паралелките за бюджетната 2025 година, са в размер на 583 843 лв.


 
Източник: pariteni.bg