Пауза. Общината спира процедурата по смяна на ПУП докато не се изясни ситуацията
Георги РУСИНОВ
В общинската администрация и Общински съвет в Бургас е постъпила подписка от около 60 граждани, които се обявяват против изграждането на пететажен паркинг при улиците „Дебелт“ и „Сливница“ в комплекс „Възраждане“. Локацията е една от одобрените от жителите на града при обществено проучване, организирано от Община Бургас, с цел решаване на проблема с паркирането в района. Подписката предизвика оживени дискусии по време на заседанията на ресорните комисии в Общинския съвет.
Объркване или спекулация?
На заседание на Комисията по устройство на територията стана ясно, че част от гражданите вероятно бъркат сегашните действия на Община Бургас по промяна ПУП на терена, който е отреден за жилищно строителство, с предложение от предходен мандат, внесено от общинските съветници на СЕК. Това посочи инж. Владимир Павлов, като уточни, че в миналото е представена само графична концепция за многоетажен паркинг, която не е преминала през всички задължителни етапи на проектиране.
„С 99% вероятност става въпрос за спекулации, че вече има одобрен проект“, каза Павлов.
Общинският съветник арх. Дилян Георгиев поиска администрацията да покаже проект, ако има такъв, тъй като гражданите, подписали петицията, твърдят, че са видели конкретни детайли.
„Или ние като общински съветници не знаем за такъв проект, или някой спекулира с това. Нуждаем се от яснота, за да вземем отношение“, заяви той.
Съмнения за натиск върху гражданите
В заседанието на комисията по Транспорт и безопасност на движението общинският съветник Тодор Иванов съобщи, че негови близки са били доста настоятелно подтиквани да се подпишат срещу несъществуващия проект. Това постави допълнителни въпроси относно начина, по който е организирана подписката.
Главният архитект на Община Бургас, Тихомир Райчев, потвърди, че администрацията няма проект за многоетажен паркинг на конкретната локация.
„След постъпилите възражения, в заседание на Експертен съвет по устройство на територията се взе решение да отложим процедурата за изменение на ПУП, докато не проведем предпроектни проучвания и не дадем конкретни отговори на гражданите“, коментира пред журналисти Райчев.
Тъй като в подписката са цитирани РИОСВ и РЗИ, той допълни, че тези контролни органи могат да се произнесат едва на етап инвестиционен проект, който към момента липсва.
Урбанист Николай Цоцомански също внесе яснота, като припомни, че преди няколко години предложението за изграждане на паркинг в този район е било отхвърлено, тъй като е липсвал цялостен план и реалистична оценка за разходите.
„Общината следва ясен ред, като първо трябва да се промени ПУП, да се изготви идеен проект и след това да се направи количествено-стойностна сметка“, обясни той.
Решение и следващи стъпки
След дебатите стана ясно, че администрацията ще преустанови процедурата по изменение на ПУП, докато не бъдат изготвени подробни предпроектни проучвания.
„Ще ги подложим на широко обществено обсъждане, за да се чуе мнението на всички страни“, увери главният архитект Райчев.
В допълнение, администрацията планира да изясни какво е предизвикало объркването сред гражданите и дали подписката е резултат на умишлена дезинформация.
От своя страна общинските съветници дадоха заявка, че остават ангажирани с решаването на проблема с паркирането във „Възраждане“, като следва да разгледат всички предложения, включително и тези за алтернативни локации, които вече са получили обществено одобрение. Стана ясно и че напредък има по преговорите с НКЖИ за изграждане на етажен паркинг на булевард „Мария Луиза“.