Петък, 27 Дек 2024
    
Бургас

Вкараха намордниците в съда

  25.11.2024 10:22  
Вкараха намордниците в съда

Контрол. Никой не следи спазва ли се и досега приетият текст в Наредбата

 

Георги РУСИНОВ

 

Текст от Наредбата за обществения ред и сигурност на Община Бургас, свързан със задължителното използване на намордници за кучета, е оспорен в съда. В Общински съвет – Бургас е постъпило писмо от Окръжна прокуратура – Бургас, която реагира на граждански сигнал. Председателят на местния парламент Михаил Хаджиянев коментира пред „Черноморски фар“ казуса.

„Съдебният контрол е полезен за подобряване на нормативните актове“, каза той и изрази становището си, че такива съдебни казуси са нещо обичайно.

„Прокуратурата работи в рамките на сигнали, които са горе-долу от един и същ гражданин, който регулярно от години атакува всички актове на Общинския съвет. Това преминава през рамките на правомощията, които има Прокуратурата. Оттам виждат сигнала и го изпращат до нас, ние подготвяме отговор и го изпращаме обратно. Нищо необичайно няма“, добави още Хаджиянев.

Председателят подчерта, че съдебният контрол е важна част от процеса по създаване на закони и наредби.

„Ние като законодателен орган създаваме една Наредба, но в крайна сметка съдът е този, който казва кои текстове са добре и кои не. Магистратите излизат и с мотиви, които са много важни, за да можем да знаем в каква посока да променим нещата“, обясни той.

Според него конкретният текст за намордниците представлява сложен и интересен казус.

„Очаквам развитието му с голямо нетърпение. Законът казва, че намордникът е задължителен за агресивните кучета. И вече уреждането на местно ниво трябва да го реши Общински съвет. Актуалният въпрос е какво значи агресивно куче? Как дефинираме агресивно куче? И според мен Общинските съвети имат една автономност да дефинират какво значи агресивно куче. В нашия случай ние сме избрали като дефиниция „средни и едри породи“. Защо? Защото само при средните и едрите породи обществената опасност за физическо увреждане е налице“, посочи Хаджиянев.

Той допълни, че липсата на намордник може да предизвика не само физически, но и психологически дискомфорт у хората.

„Колкото и да обичате кучета, ако се разхождате с малкото си детенце и до вас мине едно голямо куче, колкото и да е кротко без намордник, най-малкото има един стресов момент“, уточни опитният юрист.

Съвсем отделен въпрос обаче е, че каквото и да реши съдът с текста в Наредбата, той и сега масово не се спазва, а контрол липсва осезаемо.

„Съгласете се, че няма как да поставим на всяко куче човек, който да гледа с намордник ли е. То е и до манталитет. Аз лично съм голям любител на животните и правя всичко възможно да се чувстват добре, но интересите на нашите граждани са на първо място“, заяви той.

Въпреки всичко, Хаджиянев смята, че съдебното решение ще бъде полезно за усъвършенстване на нормативната база.

„Сигурен съм, че съдът, ако прецени, че този текст в Наредбата е незаконосъобразен, той ще даде някакви мотиви, които ще ни помогнат после да направим новия текст“, категоричен е председателят.

Природозащитникът Дария Хулка изрази също своята позиция пред медията ни, като призна, че въпросът е сложен и предизвиква различни емоции.

„Моето мнение не е също на 100% еднозначно, що се отнася до използването на намордници, защото от гледна точка на животните знам, че това води до дискомфорт. Даже специалистите казват, че не е удачно да се ползват. Но като човек, който обича много животните и кучетата, и притежавам кучета и котки, за съжаление съм свидетел на инциденти в града. Има гласност за много случаи, в които не само пуснати кучета, а и такива на повод, но без намордник причиняват смърт на друго животно“, заяви тя.

Бургазлийката отбеляза, че проблемът често идва от собственици, които не са подготвени за отглеждането на определени породи.

„За съжаление мисля, че е правилно да се налага с общинска заповед или закон използването на намордници, защото когато се стигне до сериозен инцидент, летален изход и наранявания на хора и животни, стават много сериозни нещата“, посочи Хулка.

Според нея решението за задължителни намордници трябва да се спазва, макар това да представлява неудобство за отговорните собственици.

„Докато се научим на този ред, ще се наложи да е така. Никога не съм виждала някой да проверява дали кучета се извеждат с намордници. За сметка на това съм виждала как кучета убиват котки. Това са 10-20% от собственици, които не умеят да си контролират животните. Но заради тази малка маса ще пострадат всички останали“, каза тя, потвърждавайки липсата на контрол от отговорните органи.

Затова съдебното решение ще даде ясна посока относно текста за намордниците в Наредбата, а мотивите на съда могат да станат основа за бъдещи промени в регулациите на Общината. По-важното, което трябва да се направи, е каквито и промени да претърпи текстът в Наредбата, то да има достатъчно упражняван контрол впоследствие и разбира се – лична отговорност към здравето и живота на други хора и животни.


Анкета

Мнения

Бургас Крими Мнения
  27.12.2024 09:39      

Арестуваха 20-годишен мъж от Бургас заради нападение и побой над шофьор в градския транспорт на 2