Магдалена Динева
“Може Вашият съсед да е на инвалидна количка и по време на евентуално бедствие да не знаете как да му помогнете”. С тези думи д-р Иван Карагьозов, регионален директор на „Центъра за психологически изследвания“, подчерта значимостта на форум, посветен на Международния ден на хората с увреждания. Той бе посветен на подобряване на механизмите за евакуация на хора с увреждания по време на извънредни ситуации.
На организираното от “Центъра за психологически изследвания” събитие, присъстваха хора с увреждания, техни близки, доброволци, медицински и педагогически специалисти, рехабилитатори, представители на местната власт.
Специален гост на събитието бе и Михаил Ненов, заместник-кмет по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики на Община Бургас. Той получи сертификат от д-р Иван Карагьозов със следните мотиви: “толерантен, разбиращ, подпомагащ”.
От своя страна, Михаил Ненов изрази радостта си от факта, че залата на Експоцентър “Флора” е пълна с хора, които чувстват темата за изключително важна. “Ние не си даваме сметка, че на хората с увреждания дължим онези елементи от градската среда, които ни помагат да се евакуираме. Трябва да им кажем едно голямо благодаря за това, че правят живота на всички ни по-добър, като ни провокират да търсим начини да помогнем за тяхното собствено справяне”, допълни още той.
На видео конферентна връзка се включиха и експерти от организация "Аксес“ Израел, която дълги години работи в сферата на хората с увреждания и която в рамките на войната в Украйна е евакуирала около 4 000 души и е асистирала на още 10 000.
Ключът към този положителен резултат, по думите на един от специалстите, е предварително обученият от тях доброволец, който притежава необходимите умения да помогне при кризисна ситуация.
Гостите имаха възможността да разгледат и специално подбрани фотографии, които онагледяват живота на хората с увреждания в България. Освен това се проведоха и
симулационни модули, които провокираха всеки да преживее онова, с което хората с увреждания се сблъскват всеки ден. “Само когато усетите какво преживяват те, бихте могли да бъдете по-устремени да им помагате”, категоричен е д-р Карагьозов.
В симулациите бяха включени подреждане на пъзел и преминаване по писта с предизвикателства със затворени очи, както и прекосяване на неравна територия с инвалидна количка. На желаещите да се включат в тези дейности съдействаха ученици от СУ "Епископ Константин Преславски", специалност “Рекламна графика”.