Събота, 18 Яну 2025
    
Бизнес Общество

Най-голямата инфраструктурна болка на кметовете от региона – АМ „Черно море“

  08 дек 2024  
 Най-голямата инфраструктурна болка на кметовете от региона – АМ „Черно море“

Една от най-големите инфраструктурни болки на кметовете от региона са липсата на АМ „Черно море, както и четирилентови пътища до основните общини от региона. Това стана ясно по време на срещата на градоначалниците с регионалния министър Виолета Коритарова преди дни.

Кметът на Бургас Димитър Николов поиска от министъра специален човек, който да се ангажира с проектите и да движи процедурите.

„Подготвили сме проекти за четирилентови пътища до Малко Търново, Средец, Царево, Айтос“, каза той.

Коритарова информира, че се подготвя обществената поръчка за проект на четирилентов път между Бургас и Малко Търново. „За съжаление процедурите са бавни, но сме длъжни да ги започнем своевременно, за да изградим пътната инфраструктура от Малко Търново до Дуранкулак. АПИ работи по изграждане и разширяване на трасетата в това направление. Важно е изграждането не само на магистралите, но и на вертикалните връзки север – юг“, посочи министърът.

Предстои обявяване на процедура за изграждане на обходния път на Слънчев бряг, част от трасето на републиканския път I-9.

Ще бъде създадена и работна група между АПИ, МОСВ и общините за по-бързо процедиране на трасето на магистрала „Черно море“, стана ясно на срещата. В момента тече процедура по ОВОС, като експертите разглеждат два варианта за строеж на магистралата. „Когато стане ясно през кои общини преминава трасето, когато е ясен обхватът му, ще направим обсъждане с кметовете на населените места, така че там да не се допуска реализиране на инвестиционни намерения или устройствени процедури, които след това ще бъдат в конфликт с трасето на магистралата. Така ще го обезпечим, защото АМ „Черно море“ е много важна за нас. Това е затваряне на магистралния пръстен и Коридор 8, за който България работи“, коментира инж. Коритарова. Инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на АПИ информира, че се работи по идея за възобновяване на проект за ремонт на Обзорския проход, така че да може докато приключи ремонтът на Дюлинския проход, да има проектна готовност за Обзорския и след това да започне ремонт. Предвидено е изграждането на трета лента почти в половината от него.

„Работим за гражданите, за подобряване на инфраструктурата, за развитие на регионите. Бургас е един от важните региони, защото през тази година се вижда ръст на туристическия продукт в България. Още от сега трябва да започнем да работим за следващия туристически сезон и да обезпечим и пътната, и водната инфраструктура. Вече имаме сключени договори за текущ ремонт и поддръжка на републиканските пътища, а заедно и с действията за основен ремонт на някои трасета, ще гарантираме безопасното движение в активния туристически сезон. За нас безопасността на пътната инфраструктура е приоритет и не правим компромиси с нашите действия“, каза още регионалният министър.


Анкета

Мнения

Мнения Общество
Борисов: Във вторник започва обсъждане на кадровите назначения на правителството
  17 яну       

Съветът за съвместно управление, който създадохме, ще работи до вторник, когато ще започне обсъжд