Неделя, 12 Яну 2025
    
Бургас Мнения

Тодор Йосифов, икономист: Водещият ни икономически сектор е преработващата промишленост

  11.12.2024 13:33  

Тодор Йосифов е икономист, бакалавър по „Стопанско управление“ в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, магистър „Маркетинг“ в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ - Свищов и Докторант по „Икономика и управление“ в БСУ. Общински съветник и член на Общинското ръководство на ПП ГЕРБ - Бургас, Председател на Постоянната комисия по \"Икономика и инвестиционни политики\" в местния парламент, както и част от Комисията за създаване на условия за развитие на малки и средни предприятия (МСП) на територията на община Бургас.

Маркетинговите и инженерните специалности в областта на производството ще бъдат сред актуалните професии и следващото десетилетие

 

Интервю на Георги РУСИНОВ

 

- Г-н Йосифов, като икономист кои според Вас са перспективните сектори в града? 

- Бургас е град със сериозни традиции в икономиката. Тук, освен секторът „Туризъм“ е силно развито и производството. Считам, че тези отрасли ще продължат да бъдат перспективни. Водещият ни икономически сектор е преработващата промишленост. Вследствие на това, индустрията съставлява приблизително 60% от общия обем на икономиката ни. Значим отрасъл е и транспортът, в който са заети над 1/10 от работещите граждани, а водеща роля имат пристанищата, големите транспортни фирми и градският транспорт. Запознат съм с много и различен тип бизнеси, които са съчетани в икономическата карта на града ни и Ви уверявам, че можем да бъдем горди с всеки наш съгражданин, който дава своя принос към създаването на продукти и услуги - тук - в нашия град. Това е много силен актив.

- Как виждате развитието на индустриалните зони? Има ли достатъчно производства или преобладават логистичните бази? 

- Уверен съм, че Бургас може да бъде най-добрият домакин за инвеститори и ще продължаваме да надграждаме усилията в привличането на нови компании, които да създават качествени работни места тук. Имаме визията и се работи усилено. За мен това е основен приоритет. Всички колеги от Общински съвет са ме избрали да бъда техен представител в общото събрание на "Национална Компания Индустриални Зони" и на всяко заседание отстоявам пред Управителния съвет на дружеството интересите на бургазлии, а именно - да се създават условия фирмите да избират точно нашия град. Силно преимущество ни дава фактът, че спечелихме финансиране по плана за възстановяване и устойчивост, чрез който ще се изгради довеждаща и вътрешна инфраструктура във Фаза 2 на Индустриален и логистичен парк – Бургас. Там инвеститори закупиха вече терени и чакат да бъде осигурена необходимата инфраструктура и захранване на зоната с ток, вода, газ, електричество, за да могат да изградят своите предприятия. Община Бургас създава отлични условия за инвеститорите, а Индустриалната ни зона вече привлече редица фирми, които помагат на местната икономика да се развива. Целта ни е там да се привличат още компании, които да развиват екологично производство и да създават работни места с достойно заплащане за служителите си в Бургас и се работи много в тази насока.

- Кои професии смятате, че ще се наложат в следващите години в Бургас?

- Всички сфери на бизнеса имат нужда в момента от подготвени кадри, но виждаме изключително активна работа в тази насока в момента от академичните ни среди. Винаги съветвам предприемачите да работят във взаимодействие с Университетите в града ни, както и с професионалните гимназии, които ще бъдат и в бъдеще основен фактор за развитието на уменията, необходими за фирмите в региона ни. Анализът ми сочи, че маркетинговите и инженерните специалности в областта на производството ще бъдат сред актуалните професии и следващото десетилетие.

- Как смятате, че ще се развива икономиката на града в бъдеще? 

- Тя ще е силна. И ще продължавам да давам всичко от себе си, за да надграждаме този процес, въпреки кризите и глобалните предизвикателства. Вярвам, че градът ни има отлични предимства и знам как да ги изкараме на преден план. Кметът ни г-н Димитър Николов е визионер и има амбициозна програма, благодарение на която Община Бургас непрекъснато развива най-добрата среда за инвестиции и създава условия за бизнеса. Редица инвеститори вече са ни припознали като успешна икономическа дестинация, а ние ще продължаваме да поставяме силни основи, които да ни дават предимство и в бъдеще пред останалите градове. 

- Можем ли да заложим на друго освен туризма?

- За да стимулираме предприемачите и да подкрепим с конкретни мерки тяхната иновативност създадохме фонд за подкрепа на т.нар. „СтартЪп“-и. Условие е новосъздадените предприятия да създават своя продукт или услуга на територията на града и да има добавена стойност за бургазлии. Щастлив съм от факта, че на всяко заседание на комисията за подкрепа на „Малки и Средни Предприятия“ вече разглеждаме по половин дузина заявления от кандидати, които имат много иновативни и конкретни планове за бизнес в града ни. И част от тези, които вече сме подпомогнали дават първите си резултати. Успешно. Така че, да – вярвам в това и с конкретни инструменти ще работим както за надграждане до фаза „четирисезонен туризъм“, така и за другите ни икономически отрасли.

- В кои сектори градът изостава? 

- Динамиката и характерът на икономическите дейности се променят както в отраслови, така и в регионален план. Спецификата на материята показва устойчивост на ИТ сектора, но има необходимост от държавни мерки за помощ към бизнеса за развитие на целогодишния туризъм в града ни. Геополитическите предизвикателства създават нужда за стимулиране на индустриалните цехове и предприятия за металопроизводство. Дирекция „Икономика и стопански дейности“ към администрацията работи непрекъснато и в пряка връзка с представителите на бизнеса за неговото улесняване. Бургас предприе много гъвкава и близка до бизнеса политика на действие с цел неговата своевременна подкрепа. Заедно с колегите общински съветници от ГЕРБ-Бургас своевременно предлагаме докладни с конкретни мерки за подкрепа към бизнеса, които влизат в действие, за да подпомогнат местните предприемачи и хората в града ни.

- Използва ли се достатъчно потенциала за рибна търговия, производство? 

- На последната сесия на местния парламент приехме ключовата за този икономически сектор "Стратегия за устойчив син растеж и интелигентна специализация за синята икономика". Цялостен план за действие на Община Бургас до 2030 година, в която един от основните стълбове е именно модернизация и подкрепа за иновациите в секторите аквакултура и рибарство. Благодарение на този експертен документ вече имаме официална възможност и преимуществото градът ни и фирмите, свързани с морския бранш да кандидатстват и получат финансиране от фондовете за дейността, свързана със синята икономика. Един от основните приоритети, на който много държим и ще бъде развиван е внедряване на нови технологии и модернизирането на тази традиционна за града ни индустрия. Знаковата подкрепа към тази стратегия с пълно единодушие от всички членове на Комисията "Икономика и Инвестиционни Политики" към Общински съвет, която председателствам е защото знаем, че има потенциал този сектор да бъде надграждан. Имаме производствени и търговски предприятия, които вече имат сериозна история, свързана с ресурсите на Черно Море и ще работим за нови хоризонти в този сектор.

- Все повече обработваеми земи се изкупуват, а на тяхно място се издигат най-различни сгради. Визирам най-вече регионът между Бургас и Ветрен. Какво място заема земеделието като сектор в Бургас?

- Земеделието е силен сектор не само за много от общините, но и за редица малки населени места в цялата Област Бургас. Смея да твърдя, че градът ни има утвърдени предприемачи и национални лидери в бранша, които са добър работодател и грижовен стопанин на земята, която в региона ни е богата на ресурси. Производствени компании зареждат с местна продукция цялата страна, а част от фирмите експортират и в чужбина. Но тези хора неведнъж напоследък споделят необходимостта от силна държава, която да ги подкрепя. Трябва да акцентираме на този факт. Вярвам, че това може да стане само със стабилно правителство и да не забравяме, че земеделието е основен отрасъл в икономиката ни, избор вече и за start-up на много млади хора, решаващи да започнат първите стъпки в бизнеса именно от стопанството.

- Как си обяснявате бума на жилищното строителство? Отговаря ли той на търсенето и какъв е профила на купувача?

- Кръговата система изключва елемента на рентабилност, ако търсенето е отрицателна константа. Бургас всяка година става дом на все повече семейства от други областни градове, които избират да живеят и да се развиват тук. Имаме и за щастие постепенен положителен демографски прираст. Съвсем естествено тези процеси раздвижват пазара на недвижими имоти и рефлектират върху прогреса на строителният бранш. За да отговори на тези нужди града, без да се създава дискомфорт сред бургазлии е взето решение за ситуирането на нови квартали на север - а именно "Хоризонт" и "Мадика", където Общината изгражда и пълна обслужваща и социална инфраструктура. Интензивното бъдещо строителство ще бъде изнесено там, за да бъдем едновременно модерен и развиващ се, но и спокоен и уютен дом за всички жители на града ни.

- Има ли формула за прекъсване на омагьосания кръг от търсещи работници фирми, които се оплакват, че няма желаещи и от работници търсещи работа, които се оплакват, че заплатите са ниски?

- Тази тема именно обсъждах с колеги от индустриалния сектор, с които се срещнахме на събирането в София на една от комисиите в НСОРБ през ноември. Както споделих и с тях, ключът към решаването на този казус е в комуникацията между оста работодатели - университети - институции и синдикати. Активното взаимодействие и изграждането на мост между тях е факторът, който ще помогне на хората да намират кариерно развитие с достойно заплащане в подходящите за професията им фирми. А бизнесът от своя страна ще има перспективи за планиране с устойчив и добре подготвен за спецификата на работа човешки ресурс. Преките ми наблюдения са, че вече националните работодателски организации са направили стъпки в този процес.

- Смятате ли, че Бургас използва пълноценно потенциала си от морската, въздушната, жп връзката и връзката с магистрала, що се отнася до развитие на икономиката?

- Да, но имаме потенциала да развиваме още по-силно международното си присъствие на чужди пазари чрез индустриалните ни фирми. Логистичната свързаност е едно от основните предимства на града ни и това е изтъквано от редица инвеститори, по време на срещите ни. Компаниите, които оперират тук в областта на производството използват добрата ни географска позиция и експортират продукцията си в различни държави от Европа и целия свят. Вносът е изключително адаптиран, благодарение на тези коридори. Търговията, както и възможността за създаване на хъбове дават допълнителни перспективи градът ни да бъде икономически център. И трябва да използваме всички тези предимства, Бургас има силно бъдеще!