Управлението „Социални грижи и услуги“ е структура, чрез която се улеснява процесът по управление, контрол и мониторинг на социалните услуги, предоставяни на територията на община Несебър.
Домашният социален патронаж е социална услуга по домовете на възрастни хора и хора с увреждания, предоставяна на територията на общината от 1986 г. Поради огромния интерес и с цел повишаване броя на потребителите, през 2022 г. се извърши разширение на основния кухненски блок, закупено бе ново оборудване със средства, отпуснати от Фонд „Социална закрила“, и дофинансиране от Община Несебър. През 2020 г. към ДСП-Несебър се присъедини домашен социален патронаж – „Обзор“.
От 2008 г. в Несебър е открит Центърът за социална рехабилитация и интеграция „Слънчице“, финансиран изцяло от бюджета на общината. Той е с капацитет 30 места. Центърът представлява комплекс от социални услуги за подкрепа на индивидуалното развитие, създаване, поддържане и разширяване на социалните умения, както и за обучение за водене на самостоятелен начин на живот на деца с увреждания, деца със специфични образователни потребности и речеви нарушения, и на техните семейства в община Несебър.
От 2014 г. към семейството на Управлението се присъединява още една социална услуга - Център за обществена подкрепа, който от следващата 2015 г. функционира като държавна делегирана дейност. Центърът за обществена подкрепа е комплекс от социални услуги, свързани с превенция на изоставянето, превенция на насилието и отпадане от училище, деинституционализация и реинтеграция на деца, обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция на деца от институциите, консултиране и подкрепа на семейства в риск, оценяване и обучение на бъдещи приемни родители и осиновители, консултиране и подкрепа на деца с противообществени прояви. Услугата е насочена към всички деца в риск, живеещи на територията на община Несебър, и техните семейства. Капацитетът на Центъра е 25 деца.
Друга държавно делегирана дейност е Асистентска подкрепа, създадена през 2021 г. Това е специализирана социална услуга в общността, която включва подкрепа от асистент за самообслужване. Социалната услуга се предоставя за лица над трудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност; деца с трайни увреждания и пълнолетни лица с трайни увреждания с определена чужда помощ. С общ капацитет 46 потребители.
За осигуряване на подкрепа в домашна среда УСГУ изпълнява проекта „Механизъм лична помощ“. Чрез него се осъществява подкрепа за пълноценно участие на хората с увреждания в обществото, за извършване на дейности, отговарящи на индивидуалните им потребности от личен, домашен или социален характер и за преодоляване на бариерите на функционалните ограничения.
Проект „Грижа в дома в община Несебър“ се финансира по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г., Европейски социален фонд плюс. Общата стойност на отпуснатите финансови средства е в размер на над 1 000 000 лв. Проектните дейности са за период от 21 месеца. В изпълнение на дейностите по проекта до момента е осигурена грижа в домашна среда на 157 възрастни хора в невъзможност за самообслужване и лица с увреждания. Основната цел на проекта е да осигури подкрепа в домашна среда за възрастни хора в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания, като по този начин се защитава общественият интерес и се отговаря на нуждите на населението.
Към настоящия момент Управление „Социални грижи и услуги“ осъществява дейности по предоставяне на социални услуги на населението на територията на община Несебър чрез: Домашен социален патронаж, Център за социална рехабилитация и интеграция за деца „Слънчице“, Център за обществена подкрепа, Асистентска подкрепа, Механизъм лична помощ, Проект „Топъл обяд“, Проект „Грижа в дома в община Несебър“. В офиса на Управлението жителите на общината могат да получат информиране и консултация за предоставяните социални услуги на територията на общината; насочване за ползване на социални услуги според Закона за социални услуги и подзаконовите нормативни документи.