Данъчната оценка на имот в „Славейков“ е по-малка от едно паркомясто в „Лазур“, заяви заместник кметът по финанси Станимир Апостолов
Силвия Шатърова
Магдалена Динева
Увеличение на такса „смет“ и данък „сгради“ за следващата година решиха в края на декември общинските съветници в Бургас.
Таксата смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 до 2- ва промила за 2025-та година, предложи администрацията в морската община. Сред мотивите са ръста на минималната работна заплата от догодина и острият дефицит на средства. Таксата не е променяна от 2017 година, казват вносителите.
"По данни на колегите от "Местни данъци и такси" за 2023-та година, тази дупка, така да я нарека, между разходите и приходите е от порядъка на 10 милиона. Тя се дължи не на несъбираемост, събираемостта е от порядъка на 80%-85%, което е достатъчно добър порядък, но знаете от 2017-та година таксата смет не беше коригирана, в същото време разходите растяха, а таксата си оставаше една постоянна величина", каза заместник кметът по Стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата Весна Балтина.
В същото време, размерите на таксата за нежилищни имоти е на нива, които не позволяват увеличаване, тъй като ще натоварят неимоверно бизнеса, уточни още Весна Балтина.
Проблемът се задълбочава от факта, че се отлага и приемането на разпоредбата за замърсителят плаща, който трябва да влезе от началото на 2026 година.
От ПП-ДБ се обявиха срещу това, че дни преди сесия таксата за битови отпадъци е увеличена до 2 промила, а преди това е предлаган по нисък промил. Първоначалното предложение е било за 1.8 промила завишение.
Разходите за сметопочистване и събиране са 33 милиона. Събират се 23 милиона. Останалите 10 милиона Община Бургас ги субсидира. Това означава, че всеки обикновен човечец с един апартамент го субсидираме с по 20 лева. собственикът на 10 апартамента го субсидираме с 200 лев, заяви Михаил Хаджиянев.
„Новите строежи и сгради означават нови приходи в община Бургас, въпросът е какво ще получим като завишим таксата, не се увеличава качеството на услугата“, заяви Мариян Иванов от Възраждане.
От СЕК също се обявиха против завишението с аргумента, че и преди година таксата е била завишена.
Според администрацията обаче приходите и разходи в сметката за такса битови отпадъци не е механично изравняване, а има и социална функция.
Близо осем лева на апартамент е завишението на таксата „битови отпадъци“.
Според Стоян Грозев, който е председател на комисията по околна среда и води в ОбС в началото от КОД –Български възход са мислили да не подкрепят докладната, но завишението идва по 9 лева на апартамент, което е една кутия цигари.
Създават се нови комплекси, нова инфраструктура, те искат добра среда, заяви председателят на Общинския съвет Михаил Хаджиянев по отношение на скока на данък недвижими имоти.
Заради тази ситуация в държавата натоварваме гражданите, заяви Георги Манев.
Станимир Апостолов разясни, че данъците по отношение на дейността на фирмите, на доходите, на оборота на държавата се администрират от държавата и влизат в държавния бюджет. "При данъците от общината имаме устойчив размер на данъчната ставка. Но те растат, защото расте икономиката, расте тяхната данъчна основа", каза той.
Данъчната оценка не е завишена от 2019 година, заяви в аргументите си заместник кметът по финанси Станимир Апостолов.
Средната пазарна цена на недвижим имот е с 125 % по-висока от данъчната цена на един имот. Данъчната оценка на един имот в „Славейков“ е по-малка от едно парко място в „Лазур“, мотивира се още той. Актуализацията е неизбежна. Когато жилището е основно данъкът ще е с 50% по-малък, стана ясно по думите му.
Според справките на финансистите в Община Бургас в ж.к. „Изгрев“- данък недвижими имоти на апартамент от 65 кв.м. е 44 лева през 2024 година, при увеличението ще стане 55 лева за година. В „Меден рудник“ за 65 кв.м. данъкът е 38 лева, през 2025 лева ще е 48 лева.
Увеличава се и туристическия данък, които собствените на местата за настаняване ще заплащат. Увеличението е средно около 35 %.
„Не смятаме, че мярката е крайна, далеч сме от максималните ставки, които законът предлага. Ставките не са променяни от 2011 година“, категоричен е Манол Тодоров, заместник кмет по туризъм и спорт. И допълни, че в Бургас развитието на туризма е изключително високо и видимо. „Спрямо миналата година ръстът е между 10-15 процента. Надхвърлихме нивата на приходи от 2019 година. Средствата се инвестират правилно“, каза още той.
В сферата на спорта са инвестирани над 1 000 000 лева. „В консултативния съвет беше обсъдено вдигането на туристическия данък и беше приет. В София вчера си вдигнаха ставката, а и в други градове също си ги вдигнаха - Варна, Сандански, Петрич, Несебър“, завърши изказването си Манол Тодоров.
Бургас е с най-висока събираемост на данъци, имаме добра финансова политика, непрекъснато сме в одити, твърдят още от финансовия отдел на общината.
Всички общини вдигат данъци и такси, ние правим така, че увеличението за Бургас да бъде най-поносимо, ние не сме шампиони по увеличение, съобразяваме се и интересите на града, вдигаме най-поносимо, ние не наказваме, а гарантираме функционирането на общината и системите й. Хората могат да го понесат. Иначе няма да се косят треви и събират кошчета всеки ден“, заяви кметът Димитър Николов.
Двете докладни за новите ставки на данъците и таксите бяха приети, опозицията гласува "против" и "въздържали се."