Тарикатлък. Майсторите на домашнярка изкупуват помпичките за въздух за аквариумите, за да я „облагородяват“
Дона МИТЕВА
По ракиено време помпичките за аквариуми изчезват. Превръщат се в дефицитна стока. От години те се използват, за да „облагородяват“ прясносварената ракия.
„Когато дойде човек да купува при нас помпичка за аквариум, директно го питаме дали наистина му трябва за рибките, или да си аерира ракията“, коментира собственик на зоомагазин в Бургас. Тази практика била известна от доста години и собствениците и продавачите в този вид магазини вече не се изненадват от търсенето. Даже се интересуват от това за какъв обем съдове (аквариуми) се търсят.
На страницата на подобен зоомагазин дори има публикувана полезна информация: „Защо се използва компресор за въздух при ракията“. В нея е описано влиянието на компресора при аерирането на ракията и каква е правилната му употреба. „Ако не се използва правилно, компресорът може да причини прекомерно окисление на ракията и загуба на ценни аромати и вкусове, затова използвайте компресора за кратък период“, предупреждават от zoomagazinche.bg. Съветът е тя да стои в бидона с ракията не повече от 3-4 дни.
„Тези компресори за въздух подпомагат отделянето на етиловия алкохол. Онези, които си варят ракия редовно, ги използват, и то от доста години. Като има въздух в ракията, като се аерира, се отделя вредния етилов алкохол чрез химична реакция. С други думи акваристиката помага за по-безвреден домашен алкохол“, коментира доц. д-р Галин Николов, преподавател в Тракийския университет и бивш шеф на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Той се занимава с риби и като работа, и като хоби. В къщата, в която живее със съпругата и двете си деца има два огромни аквариума – единият съдържа тон вода, а другият е с 450 литра.
Доц. Николов разказва за свой приятел, който като му отидел на гости не пропускал да му поиска машинките от аквариумите, за да ги ползва за ракията.
Той не пропуска като специалист да подчертае, че рибите разчитат на разтворения кислород за оцеляването си, който е около 5% от общия въздух в аквариума.
„Ако има етилов алкохол в ракията, вдигаш диоптъра и връзваш кънките“, шегуват се зевзеци, които си приготвят домашнярка. Техният сериозен съвет е, че наистина благословената жидкост става най-добра, ако е двойно преварена.
Радостин Иванов Желев, набиращ популярност сътрудник в публичната група в социалната мрежа – Домашна ракия, обяснява всичко направо научно: В процеса на дестилация на ракия се образуват както полезни и ароматни вещества, така и някои нежелани компоненти. Те могат да придадат неприятен вкус и аромат, затова често се наричат нискокачествени компоненти. Ето кои са основните:
1. Метанол
Метанолът е токсичен алкохол, който може да доведе до сериозни здравословни проблеми, ако се приема в големи количества. Той се образува при ферментация на пектин, който се намира в плодовете. Метанолът обикновено се отделя в „главата“ на дестилата (първоначалната част), която често се изхвърля при дестилация.
2. Фузелови масла
Фузеловите масла са смес от по-тежки алкохоли (като пропанол, бутанол и изоамилов алкохол), които придават на ракията тежък вкус и мирис. Те се отделят най-вече в „опашката“ на дестилата (последната част), която също обикновено се отделя, тъй като съдържа високи концентрации на тези масла.
3. Ацеталдехид
Ацеталдехидът е междинен продукт на ферментацията и има остър мирис, наподобяващ гниещи ябълки. Обикновено се съдържа в „главата“ и е една от основните причини за махмурлук. Отстраняването на ацеталдехида е важно за почистването на ракията.
4. Оцетна киселина и естери
Оцетната киселина и нейните производни (естери) могат да се образуват при ферментация, особено ако тя се провежда в неидеални условия. Те придават кисел вкус на ракията и също могат да причинят дразнене на стомаха. Естерите, макар и в малки количества да допринасят за аромата, могат да са нежелани в по-големи количества.
5. Кетони и други органични киселини
Кетоните и други органични киселини са вторични продукти на ферментацията, които могат да предизвикат неприятен вкус и мирис. Повторната дестилация и пречистване с активен въглен помагат за премахването им.
6. Протеини и примеси от плодовете
При използването на плодове за производство на ракия, някои протеини и остатъци от плодовата маса могат да преминат в дестилата. Те не само влошават вкуса, но и може да причинят помътняване. Обикновено се отстраняват чрез филтриране.
Традицията да се вари ракия си остава жива, макар мнозина да признават, че има рискове и че е трудно. Въпреки това, ако се разгледат сайтовете за продажби на какво ли не, може да се намерят и казани за домашно приготвяне на алкохол. Дали и колко това е рисковано – всеки майстор има своя отговор. Табиетлиите мъже залагат на селските казани, където е и своеобразно място за социален контакт, освен че и ракията, която се вари, е по-добра.