Имидж. Името на града се чу по цял свят
Дона МИТЕВА
Бургас е сочен за пример в областта на образованието не само в страната, а и в чужбина. Показателни са успехите на учители, ученици, студенти и университетски преподаватели. Затова е много трудно да бъдат избрани най-значимите събития, белязали отиващата си година. Няма как обаче да не бъде спомената първата в света Олимпиада по изкуствен интелект или пък училищните лаборатории свързани отново с изкуствения интелект, които се изграждат в пет бургаски училища. Не може да се подминат и инвестициите, които се влагат.
Логично е обзорът да започне с пъстрото 11-хилядно празнично шествие, което изпълни централните улици на 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В общоградското отбелязване се включиха 35 детски градини, 45 училища, представители на четирите университета, на духовенството, читалищата и културните институти в Бургас.
Тази година за първи път се състоя шествие на абитуриентите. Бургас изпрати 2200 младежи и девойки. С цветя, бурни аплодисменти, фойерверки и под звуците на духова музика премина първият парад на зрелостниците от Випуск 2024 г. На терасата до КЦ „Морско казино“ те преминаха по червения килим до специалната платформа, където се събраха за общ кадър заедно с кмета Димитър Николов, който запечата завинаги тържествения момент.
Националният форум EduBurgas 2024
„Вдъхновители на образователни трансформации“ се проведе в края на май и бе инициатива на РУО – Бургас и Община Бургас. Създаде се пространство за диалог между образователните експерти и заинтересованите страни за промотиране на иновации в училище и повишаване качеството на образованието.
Второто издание на форума бе посветено на две важни теми: „Изкуственият интелект – предизвикателства и възможности“ и „Социално – емоционално учене“.
Над 500 участници от цялата страна се събраха край морето за най-голямото географско събитие у нас –
деветото издание на Български географски фестивал
Програмата му включваше изложби, конкурси за ученици, студенти и учители, научно-популярни презентации на изявени личности като Георги Бърдаров и Симеон Идакиев, интерактивни и практически състезания, географски куиз за студенти, тематични щандове и др. Участниците във фестивала бяха ученици, учители, студенти, учени и любители на географията.
Преди старта на фестивала в Библиотеката имаше киновечер с документални филми на журналиста и пътешественик Живко Константинов за Антарктида и изложба и представяне на книга за Света гора.
Събитието бе организирано от „Географ БГ“, СУ „Св. Климент Охридски“ – Геолого-географски факултет и Филиал на СУ в Бургас, Община Бургас и Българско географско дружество. Фестивалът бе посветен на 100-годишнината от създаването на специалност „География“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В началото на юни 22 учебни компании се бориха за титлата
„Най-добра учебна компания на България за 2024“.
Това се случи по време на Младежкия бизнес форум „Изгряващи звезди“, който бе финалната част от програма „Учебна компания“ на „Джуниър Ачийвмънт България“, призната от Европейската комисия за най-добрата практика в обучението по предприемачество.
По време на събитието ученици на възраст 14-18 г. от цялата страна представиха своите бизнес идеи под формата на готов продукт или услуга и ги презентираха на сцена пред жури.
За трета година се даде възможност за
стаж в детските градини на студенти
от бургаските университети по педагогика и на завършилите млади педагози за практика в професията.
Освен натрупването на опит, бе осигурена и непрекъсната работа на бургаските детски градини през лятото – важно условие за спокойствието на родителите, когато са на работа.
Стажовете бяха платени, в периода юли – септември, със срок най-малко от 20 работни дни. Детските градини обявиха свободните места, а всеки, който кандидатства, можеше да избере конкретна детска градина, да кандидатства за няколко или за всички.
Пет проекта на Община Бургас в сферата на образованието
бяха одобрени и имат сключени договори за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Те касаят изграждането на 3 нови училищни сгради и модернизацията на 4 съществуващи училища и детски градини.
Корпус на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ вече е вдигнат на груб строеж, пристройка на ОУ „Христо Ботев“ в кв. „Сарафово“ е факт. Новото училище в квартал „Крайморие“ е на дневен ред да се строи.
Цялостна модернизация бе извършена на други 2 училища – ОУ „Антон Страшимиров“ и ОУ „Георги Бенковски“, и на ДГ „Ален мак“ в кв. „Сарафово“, почти приключва и модернизацията на ДГ „Вълшебство“.
Учениците на СУ „Константин Петканов“ ще играят на изцяло реновирано спортно игрище. Това стана възможно след като проектът на Общината бе одобрен по Програмата за изграждане на нови и ремонт на съществуващи училищни площадки в държавните и общински училища на Министерството на образованието и науката.
Игрището е проектирано за комбиниран спорт – футбол и хандбал, и е с големина 800 кв. м. Изградено е с изкуствена трева, съобразно всички изисквания за спорт и безопасност. Новата придобивка ще се използва от около 800 ученици на училището.
380 ученици заявиха интерес към програмата „Прочети ми приказка“.
Четоха се „Български народни приказки“, под ръководството на учител-настойник на открито. Учениците-доброволци бяха между 14 и 18 г. и сами избираха детската градина, в която да четат приказки.
С програмата Община Бургас цели да провокира детския интерес към приказките, които докосват сърцата не само заради интересните истории в тях, но и заради ценните поуки, които носят.
Бургас въвежда пилотно в страната
лаборатории по изкуствен интелект в училищата.
Интерес към тези лаборатории вече се проявява и от чужбина.
„Проектът AI LAB Burgas има за цел да предостави на учителите и учениците възможност първи да внедрят и използват изкуствения интелект като част от учебната програма в унисон с най-новите тенденции в световното образование.
AI лабораториите са част от амбициозен проект, който цели да направи Бургас първия град в Европа, където училищата разполагат с AI лаборатории. В сътрудничество с Intel, лабораториите ще разполагат с модерни технологии като OpenVINO и DevCloud, които ще предоставят на учениците възможност да развиват практически умения за работа с изкуствен интелект и да се подготвят за бъдещите предизвикателства.
Посрещнахме красиви умове от цял свят,
пристигнали на първата Олимпиада по изкуствен интелект (IOAI). 200 участници от 40 страни преминаха по червен килим под звуците на духова музика пред ДТ „Адриана Будевска“. Среща си дадоха състезатели от България, САЩ, Япония, Китай, Индия, Малайзия, ОАЕ, Бразилия и др. А сред официалните гости на откриването бяха министърът на образованието Галин Цоков, председателят на Комисията по образование в НС – акад. Николай Денков, областният управител проф. Мария Нейкова, кметът Димитър Николов. Любопитен факт бе това, че три пъти повече участници дойдоха в Бургас, отколкото бяха и най-смелите предвиждания на организаторите.
IOAI е отборно състезание, което я отличава от останалите големи научни олимпиади, които са индивидуални. Всеки отбор бе съставен от четирима ученици, които с подкрепата на един ръководител работиха по темите в седмиците преди състезанието. По време на подготовката отборът имаше достъп до всякакви ресурси, но на място разчиташе на лаптоп, достъп до интернет и изкуствен интелект.
Състезанието бе от два етапа – научен и практически. В научния етап фокусът бе върху машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение. В тази част се разглеждаха сериозни изследователски казуси.
В практическия кръг учениците имаха възможност да работят с избрано от тях приложение за изкуствен интелект за да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение.
Третото издание на атрактивното състезание ROBO CHALLENGE BURGAS
се проведе във фоайето на Медицинския факултет на университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Футуристичната надпревара протече в четири кръга – мини сумо, следене на линия, състезание с Лего роботи и демонстрация на роботи. Целта бе учениците да демонстрират знания и умения в областта на управлението на киберфизични системи и алгоритми.
Градът прие близо 200 деца
и техните ментори от цялата страна за участие в най-големия фестивал за Лего роботика в света – FIRST LEGO League Challenge 2024. Събитието се провежда в над 110 страни с милиони участници.
Tемата тази година бе „Шедьовър“ (Masterpiece) или „Как науката и технологиите ни помагат да създаваме, разпространяваме и споделяме различни интереси, хобита и изкуства?“.
24 отбора с ученици от 10 до 16 години от 17 населени места в България премериха сили по правилата на световното състезание FIRST LEGO League Challenge. Бургаските участници бяха от ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“ и Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника, а освен тях в надпреварата ще има състезатели още от Варна, Видин, Габрово, Добрич, Казанлък, Лом, Луковит, Ловеч, Пирдоп, Разград, Русе, Сандански, Шумен и др.
Освен състезанието, събитието включваше и изложбена част, в която се представиха най-големите школи по роботика.