Понеделник, 13 Яну 2025
    
Култура

Честваме 162 години от рождението на Алеко Константинов

  13.01.2025 09:02  
Честваме 162 години от рождението на Алеко Константинов

 

Големият български писател, адвокат и общественик Алеко Константинов, с прозвището Щастливеца, е роден на 13 януари 1863 година в Свищов. Завършва средно образование в град Николаев, Русия (1881 г.) и право в Новорусийския университет в Одеса (1885 г). След завръщането си в България е съдия и прокурор в Софийския окръжен съд, помощник-прокурор и съдия в Софийския апелативен съд.

Още като студент Алеко Константинов проявява пристрастия към Петко Каравелов - идеолог на парламентаризма и демокрацията, и става член на водената от него Демократическата партия. Щастливецът оставя богато литературно наследство с десетки произведения, пътеписи и фейлетони, най-известни от които са "До Чикаго и назад", „Пази, боже, сляпо да прогледа“, "Бай Ганьо" и много други.  

Алеко Константинов е убит на 11 май 1897 г. /стар стил/, на 34 г., при неуспешен атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев.

Българският туристически съюз (БТС) организира днес тържествено честване по повод 162 години от рождението на Алеко Константинов - големия български писател, интелектуалец, общественик и основоположник на организираното туристическо движение в България. То ще започне в 11:00 часа пред бюст-паметника на Щастливеца в Борисовата градина (до детската площадка), съобщиха от БТС. 

Ще присъстват официални гости, учени, туристически деятели, представители на неправителствени организации, членове на оперативното ръководство и на Управителния съвет на Сдружение "Български туристически съюз". Слова за Алеко Константинов ще произнесат известни български учени и общественици. В програмата ще участват ученици от СУ "Алеко Константинов" - София. По традиция любими туристически песни ще изпълнят хор "Планинарска песен" и хор "Планинарска песен - Филип Аврамов" с неговия йодлеров състав.

С тази проява БТС дава старт на честванията, посветени на 130-годишнината на организираното туристическо движение в България, чието начало е поставено на 27 август 1895 г. с първото масово туристическо изкачване на Черни връх на Витоша.