Само шест години след основаването на първите български читалища, на 1 (14) януари 1862 г., будни граждани учредяват в Карнобат свое читалище, кръщавайки го на името на първоучителите светите братя Кирил и Методий. Карнобатското читалище е второто в Югоизточна България след Сливенското (основано в 1860 г.) и първо в рамките на днешния Бургаски регион, съобщават от Гласът на Карнобат.
Преди 163 години, с благородни помисли будни граждани на Карнобат внасят своята лепта от 20 гроша за „читалищни харчове“ и запалват искрата на знанието и културата. Закупуват първите 47 книги и полагат основите на читалищната библиотека. В 1863 година е организиран първият хоров състав, през 1864 година е реализирано първото театрално представление, а през 1884 е създадена първата постоянна театрална трупа. Това е началото …
Читалището е обединителният център на местния обществен живот – дописка във в. Македония от 1870 г. съобщава, че особено събитие за карнобатската общественост е тържественият ден на приемане на фермана за независимост на българската църква „… ден честит, ден тържествен“ и, че „… щом го видяхме и прочетохме, млади и стари се събрахме в читалището, за да чуем по какъв начин е станало“.
През годините е кипял богат и многообразен живот. Хиляди са хората, преминали през читалището, много са успехите … Лауреатски звания от републикански прегледи и фестивали, златни медали, златна значка на Съюза на народните читалища, звание „Образцово“, орден „Кирил и Методий“ – І степен, орден „Народна република България“ ІІ степен.
Днес читалище „Димитър Полянов“ разполага с богата библиотека, художествена галерия със собствен фонд, зрителна зала с 320 места. Интересна и разнообразна дейност реализират състави, школи, клубове, формации…
Честит празник, с благодарност към всички читалищни дейци за устрема, вдъхновението и порива, които винаги съпътстват работата им!!!
Източник: Гласът на Карнобат