Георги РУСИНОВ
Днес в Бургас се проведе обществено обсъждане, организирано от председателя на Общинския съвет Михаил Хаджиянев, с цел представяне на инвестиционното предложение на фирма „САРИЕЛ“ АД. Проектът предвижда изграждане на жилищни сгради и спортно-търговски комплекс, включително многофункционална спортна зала, на терена на бившия Колодрум в ж.к. „Братя Миладинови“. Инвеститорите обявиха намерението си спортната зала да бъде предоставена за безвъзмездно ползване на Община Бургас, като за това ще бъде необходимо решение на Общинския съвет.
„С оглед на постоянната политика за откритост и в интерес на гражданите организирах тази среща. Инвеститорите се отзоваха и предоставят конкретни детайли по своето предложение“, заяви председателят Михаил Хаджиянев в началото.
Той даде думата на проектанта на бъдещия комплекс – арх. Димитър Георгиев време да представи проекта, а след това и думата за въпроси на присъстващи граждани и общински съветници.
Арх. Георгиев отбеляза, че теренът на Колодрума преминава през дълга история на устройствено планиране, като е бил обект на различни планове още от времето, когато е бил общинска собственост. През 2008 г. с устройствен план е било предвидено изграждането на спортно-развлекателен комплекс с хотел и високи сгради. В новия проект обаче инвеститорът залага на концепция, адаптирана към съвременните условия и нуждите на града, тъй като има промяна в позволената височина на строителство, която е намалена. Въпреки това от показаните снимки се видя, че сградите ще са масивни. Един от билдингите, стана ясно, ще е общежитие от семеен тип. Там ще се помещава в бъдеще и колоездачният клуб.
Проектантът уточни, че теренът е разделен на седем урегулирани поземлени имота с предвидена тупикова улица, която ще бъде дарена на Общината след завършването на строителството. Основната цел е осигуряването на лесен достъп до всички обекти. Залата ще включва модерно оборудвани помещения за спорт, съблекални, треньорски кабинети и тренировъчни зали, като дизайнът позволява гъвкавост и оптимално използване на пространствата.
По време на дискусията бяха изразени мнения и въпроси относно проекта.
Васил Стоянов, президент на БК „Черноморец“, сподели:
„В подкрепа съм за това. Ясно е, че този град има нужда от зала. Ще видим колко ще е многофункционална. С колко места е съобразена? Ще могат ли да се провеждат тренировъчни занимания? Легловата база ще може ли да се ползва от гостуващи отбори? В какви срокове ще може да стане?“.
Общинският съветник Иван Иванов коментира останалите сгради в проекта и зададе въпроси за предназначението им.
„Тези масивни сгради изглеждат жилищни. Ще са всички те общежития или ще се ползват за жилища? А за залата, аз мисля, че по-скоро трябва да я дарите на общината“, каза той.
Георги Манев изрази подкрепа към проекта и подчерта необходимостта да се вземат предвид интересите на всички спортове. Той отбеляза, че координацията между институциите и инвеститорите е от ключово значение за успеха на инициативата и репликира Иванов за въпроса му за жилищата, като отбеляза, че това си е работа на частния собственик. Манев предложи и ако има възможност улицата, която ще преминава през терена да е подземна, а отгоре да остане площад със зеленина.
Бившият народен представител Даниела Божинова също подходи скептично към инвестицията и попита какви са параметрите на проекта и какво спира инвестицията, както и дали е свързано с Общия устройствен план на Община Бургас.
Инвеститорът Димитър Колев отговори на някои от въпросите:
„През 2008-а обаче настъпи невероятна финансова криза. Тогава нито общината, нито частни инвеститори са имали възможността да възстановят колоезденето там. Това доведе до 2014-а година, когато дружеството, в което участваше общината, стана несъстоятелно“.
Той допълни, че през годините са проведени три сесии на съдебен изпълнител.
„Придобили сме всичко на светло. Плащаме местни данъци и такси в размер на 57 000 лв., но тези средства не са достатъчни дори за заплатите на персонала, който обслужва паркинга. Функционалността на имота до този момент не е променяна – тя включва спорт, офиси, хотел и комплексно обществено обслужване“, поясни Колев.
В отговор инвеститорът обясни, че предложената спортна зала ще бъде най-подходяща за тренировъчна дейност, предвид настоящите ѝ размери.
„Искахме Общинският съвет да ни даде съгласувано задание, тъй като ние нямаме пълна яснота за специфичните нужди на различните спортове. Идеята е да е максимално многофункционална. Частният инвеститор най-бързо може да изгради и предостави залата за ползване. Общината би трябвало да премине през редица процедури, преди това да се случи“, посочи той.
Тук арх. Георгиев също добави, че идеята за подземна улица, която Георги Манев предложи, е възможно да се реализира, а в бъдеще през имота, или в съседство до него да се свържат и двата булеварда – „Стефан Стамболов“ и „Струма“, които са от двете страни на терена на Колодрума.
Думата взе и Валентин Колев от колоездачния клуб Бургас като сподели, че инициативата е от изключително значение за развитието на спорта в града и дългоочаквана от тях. Както стана ясно, те имат обещанието на инвеститора клубът да получи помещения в бъдещия комплекс, където да развиват дейността си. В момента те са във временни помещения, предоставени от собственика Димитър Колев.
Георги Янев, председател на клуба по спортна стрелба в Айтос, посочи, че ще е добре ако е възможно да бъдат обособени малки тренировъчни помещения за стрелци, тъй като областта няма никъде такава база. На децата се налага да се подготвят за големи състезания в Плевен.
Председателят на Спортната комисия Краси Калудов похвали намеренията на инвеститорите и предложи да се вземат предвид идеи от спортните клубове за максимално покриване на нуждите им за ползването на бъдещата зала.
След провеждането на срещата се очаква инвеститорите да внесат официално предложение до Общинския съвет, с което да отдадат бъдещата спортна зала на Община Бургас за срок от 10 години. Какви ще са нагласите на общинските съветници, голяма част от тях, които присъстваха днес, предстои да разберем като дойде време за гласуване. Въпросите, които останаха без отговор са бъдещите жилищни сгради и евентуалното даряване на залата на Община Бургас, а не само предоставянето й за ползване. Последното може да се окаже решаващо в избора на местния парламент, когато въпросът бъде подложен на гласуване.