Това не е просто календар, а пазител на кулинарната история/ От изтънчени ястия до обикновени рецепти, прилагани от българите през годините, присъстват в него/
Магдалена Динева
И тази година от Държавна агенция „Архиви“ изненадват с великолепен календар, който носи заглавието „Вкусове и аромати на времето“. Новаторската идея е изпълнена благодарение на оригиналните рецепти от художничката Елисавета Консулова-Вазова, художничката Бистра Винарова, изследователката на националната кухня и преподавателка по готварство Мария Медникарова, журналистката Анна Чапрашикова, както и от сп. „Икономия и домакинство“.
Всеки месец от 2025 година е посветен на специфично ястие. Рецептите са поднесени с оригиналност и вдъхновение, като привличат вниманието на всички любители на кулинарията. Това не е просто календар – това е истински архив на вкусовете, който позволява на притежателите му да се потопят в атмосферата на различни епохи и да усетят аромата на миналото.
Януари започва с нещо впечатляващо – варена пуйка със стриди, а изречението „женската пуйка е по-хубава от мъжката“ ще предизвика усмивка у всеки готвач. За тези, които обичат по-екстравагантните неща, февруари предлага желе от телешки език с вино и вермут. А какво ще кажете за унгарска супа с каймак или прясно мляко през март? Няма да се налага да прекарвате часове в кухнята, а ще се насладите на нещо бързо, но вкусно.
Но не само традиционни рецепти намират място в календара. През април ни очаква козунак, но не какъв да е – а по време на криза. Какво е различното в него? Инструкциите ни казват, че тестото ни ще бъде вкусно и при следната пропорция: 1 кг брашно, 1-2 яйца, ½ л мляко (може и малко повече, ако се иска по-меко тесто), 1-2 лъжици захар или съвсем без захар, или с 1 лъжица захар и 10 таблетки захарин, разтворен в малко вряла вода, 1 лъжица мазнина, както и 40 г мая. За май, когато празнуваме Гергьовден, имаме агнешко тербелия – ястие, което ще зарадва всеки, който обича да готви за празниците и желае да разнообрази менюто си.
Лятото ще дойде с черешови колачета. Юли ни поднася леката и свежа рецепта за постен гювеч с ягорида, а август ще ни разхлади с лимонов сладолед, като ни предложи и снимка на подвижен павилион за сладолед от 1930 година – нещо, което малцина помнят. Септември ще бъде месец за пудинг с хлебченца, ябълки и грозде. И тъй като този месец неизменно се свързва с гроздето, снимката от тази част на календара също напомня за един интригуващ момент от историята. На нея са показани деца по време на „Гроздовата седмица“ в Монтана.
Постепенно наближаваме края на годината и това личи и по рецептите от календара. Октомври е време за заешко печено, набичено със сланинка, а през ноември ще се насладим на шаран с кисело мляко по видински. И най-накрая, кулминацията на кулинарното пътешествие, е френското ястие boeuf à la mode.
Този календар е истински пазител на историята, и то не коя да е, а кулинарната. Той ни показва как храната трябва да бъде не само удоволствие, но и начин за съхраняване на традициите.