Температурите в България надвишават нормата с повече от 3°C, а във Велико Търново бяха отчетени 23°C
Николай Петков е автор в Климатека, завършил е магистратура специалност „Метеорология“ във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Магистърската му теза е на тема „Климатични индекси – анализ на климата над Югоизточна Европа в близкото минало и настоящето“. Работи в екологично сдружение „За Земята“ като експерт и координатор. В момента следва магистратура специалност „Интегрирани науки за климатичната система” в университета в Хамбург в Германия.
Как започна годината?
Януари 2025 г. е най-топлият януари в историята на метеорологичните наблюдения в световен мащаб. Средната температура на повърхността на Земята е 13,23°C, което е с 0,79°C над средната стойност за месеца за периода 1991-2020 г., съобщават от Европейската служба за изменение на климата Коперник. Отклонението от нормата е с 1,75°C над прединдустриалното ниво (1850-1900 г.) и това е 18-ият месец от последните 19, за които средната глобална температура е с над от 1,5°C. (Фиг. 1).
Фигура 1. Карта на температурните отклонения от нормата (аномалии) в света за януари 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
Европейска Русия е сред най-топлите области и до нея се нареждат още североизточна и северозападна Канада, Аляска и Сибир, където отклонениято от нормата достигат и дори надминават 7°C (Фиг. 2). По-топло от обичайното е и в южната част на Южна Америка, Африка, както и в по-голямата част на Австралия и Антарктида.
Има и обширни райони, в които температурите са по-ниски от средното, като в САЩ и най-източните райони на Русия. Арабският полуостров и Индокитай също са с температури под средните.
Наличието на области или периоди със студено време не означава, че няма затопляне на климата, тъй като в метеорологичното време има естествена хаотичност и се гледат дългосрочните тенденции.
Фигура 2. Карта на температурните отклонения от нормата в света за януари 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
Според Саманта Бърджис, стратегически ръководител за климата в Европейския център за средносрочни прогнози за времето (ECMWF):
„Януари 2025 г. е още един изненадващ месец, който продължава рекордните температури, наблюдавани през последните две години, въпреки развитието на условията на Ла Ниня в тропическия Тихи океан и техния временен охлаждащ ефект върху глобалните температури.“
Серията от рекордни месеци, които за втора година надвишават границата от 1,5°C, изненадва учените с настъпването си по-рано от очакваното.
Ла Ниня не доведе до охлаждане
Докато явлението Ел Ниньо, което може отчасти да обясни временния пик на температурата, вече е отминало, според някои учени, затоплянето се ускорява поради намаленото замърсяване на въздуха в корабоплаването. Много от замърсителите на въздуха, като серните аерозоли, отразяват слънчевата светлина, поради което мръсният въздух може частично да компенсира повишението на температурата. Новите мерки срещу замърсяването може да са ускорили затоплянето с цели 10 години, според проучване на известния американски климатолог Джеймс Хансен. Но на този етап липсва единодушие сред учените по въпроса.
Средната температура на морската повърхност за януари 2025 г. извън полярните ширини (между 60° ю.ш. и 60° с.ш.) е 20,78°C, втората най-висока стойност за месеца, с 0,19°C по-ниска от рекорда за януари 2024 г. Температурата на водата е по-ниска от обичайното над централната част на екваториалния Тихи океан, поради което вече не се намираме в условия на Ел Ниньо, а на Ла Ниня – при които температурата на водите в района са по-ниски от обичайните, като това има охлаждащо действие върху световния климат.
Януари е бил с 0,09°C по-горещ от предишния максимум от януари 2024 г. – „значителен марж“ по отношение на глобалната температура, казва Жулиен Никола, климатолог от Коперник.
Щефан Рамсторф от Потсдамския университет заяви, че за първи път температурите, регистрирани по време на период на Ла Ниня, са по-високи от тези на предшестващия Ел Ниньо.
„Това е, което го прави малко изненадващо; не се наблюдава този охлаждащ ефект или поне временната спирачка върху глобалната температура, която очаквахме да видим. Това буди сериозна загриженост – през последните 16 години всичките 25 януари на Ла Ниня са били по-хладни от околните години“, добави още той.
Регистрирахме втория най-топъл януари в Европа
Средната температура над Европа е 1,80°C, което е с 2,51°C над средното за периода (1991-2020 г.). Номер едно в класацията остава януари 2020 г., който е с 2,64°C над обичайното. А на трето място е януари 2007 г., който е с 0,10°C по-хладен от тазгодишния (Фиг. 3).
Фигура 3. Месечни температурни аномалии в Европа за месец януари от 1980 г. насам. Означени са 3-те най-месеца. Източник: Агенция Коперник / C3S.
Най-високите температурни аномалии на континента са регистрирани в Южна и Източна Европа. По-хладно от обичайното е в Исландия, Обединеното кралство и Ирландия, Северна Франция и Северна Феноскандия.
Във Валенсия, Испания, е регистрирана най-топлата януарска температура от 150 години насам – 26,9°C на 27 януари.
Отклонението от нормата над Европа е около 4 - 4,5°C, спрямо края на 19 век (1850-1900 г.).
Това е приблизителна оценка, но тя показва колко съществено е затоплянето на климата на континента, а и изобщо на сушата спрямо средното за света (над океаните затоплянето се смекчава тъй като водата поглъща огромни количества енергия).
Над Европа продължава тенденцията на затопляне през последните десетилетия, като повишението за последните 40 години на годишна база е с над 2,5°C (Фиг. 4).
Фигура 4. Температурните отклонения от нормата (аномалии) за Европа през януари 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
В районите на Западна Европа, както и в части от Италия, Скандинавия и Балтийските страни, се наблюдават предимно по-влажни условия. В някои региони се случват обилните валежи с наводнения. По-сухо от обичайното е в северната част на Обединеното кралство и Ирландия, източната част на Испания и на север от Черно море.
България – най-сухият януари за последните 5 години
Месецът при нас беше значително по-топъл от обичайното, въпреки усещането на много от нас за студ. Средните температури се движат между 0 и 7 °С и имат отклонение от месечната норма между 0,4 и 5 °С, по информация на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Въпреки, че психологически много от нас усещаме студена зима, данните категорично показват обратното. Според данните от свободнодостъпни станции в България (на НИМХ, както и такива по гранични райони или любителски), януари 2025 г. е с над 3°С по-топъл от средното за 1991-2020 г.
Месецът е по-топъл от януари 2024 г., но по-студен от януари 2023 г. Най-високата измерена температура е 23 °С на 28 януари във Велико Търново. Най-ниската минимална температура за населено място е минус 15,5°С измерена на 5 януари в Самоков, а за планина, на 15 януари на връх Ботев – минус 16,3 °С.
Последната седмица на януари донесе необичайно топло време, на немалко места в България максималните температури достигнаха до 16 - 17 °С, до над 20 °С в Северна България. Затоплянето доведе до ранна и ненавременна вегетация на растенията на някои земеделски култури, като това понижава студоустойчивостта на културите, предупреждават от НИМХ. Като цяло топлата зима не е непременно хубаво нещо - при преждевременно развитие на растенията се увеличава рискът от щети и загиване при застудяване, което ще намали добивите.
Месечните суми на валежите са под климатичната норма – между 3 и 80% от нея. Януари 2025 г. е най-сухият месец януари от 2021 г., като особено оскъдни са валежите в Дунавската равнина, където в по-голямата част от района те са с по-малко от 20% от обичайното. В същото време според НИМХ, през по-голямата част от месеца водните количества на реките в страната са около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води. По всичко личи, че все още има риск от продължаване на ситуацията с недостига на вода и повторно въвеждане на воден режим в Плевен, Ловеч и други градове в тези райони.
Арктика регистрира най-ниското ниво на морски лед за януари за последните 47 г.
В Арктика средната месечна площ на морския лед за януари 2025 г. е 13,1 млн. км2, което е с 0,8 млн. км2 (или 6%) под средната стойност за периода 1991-2020 г. за януари. Това е най-ниското равнище за януари за последните 47 години на спътникови наблюдения, като се изравнява с рекорда от 2018 г. Към 31 януари, дневната площ беше най-малката, регистрирана за тази дата, и възлизаше на 13,4 млн. км2. Площта на леда през декември 2024 г. също е рекордно ниска.
Като цяло, площта на морския лед в Арктика намалява значително от 80-те години на миналия век насам (Фиг. 5).
Фигура 5. Площта на морския лед в Арктика през 1991-2020, с обозначени 2012 г., 2024 г. и 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
От другата страна на земното кълбо, средната площ на морския лед в Антарктика през януари е 5,2 млн.км2 (Фиг. 6), което е с 0,3 млн. км2 (или около 5%) под средното за януари спрямо 1991-2020 г. Тази сравнително малка аномалия (отклонение от нормата) контрастира с по-големите отрицателни аномалии, наблюдавани през повечето години от 2016 г., включително през 2023 и 2024 г. насам, откакто ледът в района започна да намалява значително.
Фигура 6. Площ на морския лед в Антарктика през януари 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
Заключение:
Снимка: Снимка на изгорели домове в Алтадена, Калифорния на 8 януари 2025 г. Източник: Грийнпийс.
И докато за едни зимата беше топла, то за други беше изпепеляваща. Месецът не остава без екстремни метеорологични явления, като най-запомнящото се от тях са седмиците на пожари в Южна Калифорния, САЩ. След тях загиват 29 души и изгарят над 16 000 домове, включително и много имоти на холивудски знаменитости. Такива пожари са станали с около ⅓ по-вероятни поради затоплянето на климата, според анализ на научната мрежа World Weather Attribution.
За съжаление поредните рекорди продължават да будят тревога сред учените и експертите, а светът все още е далеч от овладяването на климатичните промени. Скоростта, с която се променя се засилва все повече и повече. Вече почти всяка следваща година има нови ”рекордьори”, а проявите на промените вече стават осезаеми и за нас хората.
__
*Публикацията е част от поредица, която прави обзор на метеорологичните и климатичните условия на световно, регионално и локално ниво. Ежемесечните публикации излизат в рамките на следващия календарен месец и са базирани на обзор на Европейската служба за изменение на климата Коперник (C3S) за предходния месец.
_Климатека_
В публикацията са използвани материали от:
1. https://climate.copernicus.eu/copernicus-january-2025-was-warmest-record-globally-despite-emerging-la-nina
2. https://www.bbc.com/future/article/20250115-how-the-polar-vortex-brings-arctic-weather-to-the-us
3. https://www.eea.europa.eu/en/analysis/indicators/global-and-european-temperatures?utm_source=chatgpt.com
4. https://www.newscientist.com/article/2466828-is-cleaner-air-accelerating-global-warming-more-than-we-expected/
5. https://www.bta.bg/bg/news/lik/824565-tozi-yanuari-e-otnositelno-topal-i-e-nay-suhiyat-ot-2021-godina-dosega
6. https://www.stringmeteo.com/synop/temp_month.php?rep_1113=1&year=2025&month=1&dst=&dend=&ord=num&submit=%D0%9F%D0%9E%D0%9A%D0%90%D0%96%D0%98#sel
7. https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/ekoministurut-vodata-pleven-e-vremenno-yavlenie
8. https://www.france24.com/en/live-news/20250206-january-sets-surprising-heat-record-eu-monitor