Айтозлията е посветил целия си съзнателен живот на Отечеството и българската армия
Паметна плоча с барелеф, по повод 130 години от рождението на един забравен герой от Първата световна война – полковник Кирил Христов Димитров, беше открита днес, на 25 април 2025 г., на фасадата на Военен клуб – Айтос.
Специален представител на Министерството на отбраната беше Радослав Симеонов – Директор на Дирекция „Военно-патриотично възпитание и военни паметници“. За да поздрави айтозлии за патриотичния жест към паметта на българския офицер, посветил живота си на Отечеството и на българската армия и автор на редица трудове на военна и военноисторическа тематика, за откриването на паметната плоча в Айтос пристигна и изследователят на живота и делото полк. Кирил Христов, адв. Георги Кременаров.
Народният представител от ГЕРБ Галя Василева, Зам. кметът на Община Айтос Калоян Калоянов, общински съветници от различни политически сили, представители на Военен клуб – Бургас, членове на СОСЗР – Айтос, много граждани и ученици присъстваха на тържественото събитие, организирано от Военен клуб – Айтос с началник Иван Иларев, с участието на Представителен флотски отряд и Клубовете „Млади възрожденци на СУ "Никола Й. Вапцаров" – Айтос с директор Ирина Вътева. Специален гост на тържеството беше скулптурът, автор на идейния проект и изработването на паметната плоча - Христо Митев, който е автор и на Паметника на загиналите във войните айтозлии пред сградата на Община Айтос.
Протойерей Ромил Георгиев отслужи заупокойна молитва и освети паметната плоча, с благословението на Негово Високопреосвещенство Митрополит Сливенски Арсений. Калоян Калоянов и Иван Иларев откриха барелефа, до който стоеше бойното знаме на легендарния Десети пехотен Родопски полк, чийто командир в годините на Втората световна война е бил полк. Кирил Христов.
От името на МО, Радослав Симеонов благодари за идеята и за поставянето на паметния знак на Инициативен комитет „Воинска памет“ - Айтос с председател Иван Иларев, на СОСЗР – Айтос с председател Ончо Ончев, на айтозлии, на Военния клуб и на дарителите, и прочете поздравителен адрес от Министъра на отбраната Атанас Запрянов. Сърдечна благодарност към дарителите Радослав Симеонов, народния представител Галя Василева, общинските съветници от ГЕРБ – Айтос и към още анонимни дарители отправи Иван Иларев, който прокара идеята за паметника в Айтос.
Емоционално и наситено с много факти, дати и събития от живота на полк. Христов беше словото на Георги Кременаров. По думите на изследователя, полк. Христов е преминал през всички стъпала на военната йерархия, написал е серия от книги, посветени на българската армия и военното дело. Създател е на собствена национална доктрина наречена „идеология народолюбието“. Участвал е във войните за национално обединение, издигнал се до полковник и командир на Десети пехотен Родопски полк в годините на Втората световна война. „Съден от Народния съд, където сякаш роден под щастлива звезда, се разминал с доживотен затвор. Минал е през българската Голгота - лагерът на остров „Персин“. И след като прекарва 14 години из затворите и лагерите, завършва живота си като мияч на улични шахти и продавач на лотарийни билети. За да бъде накрая забравен от потомците и името му - покрито с пелената на забравата.“, каза още на откриваенто на плочата, Кременаров.
Полк. Кирил Христов е роден в град Айтос на 26 април 1895 г. в занаятчийско семейство, което има още две деца – Димитър и Апостол. Къщата, в която се е родил и била на днешната улица „Москва“ №5. Полк. Христов излиза от затвора през 1959 г. и си отива от този свят на 5 декември 1961 г.
Събитието е част от Кампания 2025 г. на МО и ИА „Военни клубове и военно-почивно дело“ за 140 години от създаването на един от най-прославилите се и легендарни полкове в нашата военна история – Десети пехотен Родопски полк, създаден с Указ на княз Батенберг през далечната 1885 г.