Соня КЕХЛИБАРЕВА
През годините след 1878 г. се забелязва интензивно движение на дипломати в Бургас. Създават се нови консулства. За консули и вицеконсули се назначават ерудирани мъже с образование и владеене на няколко езика. Длъжността е престижна, но и въпрос на чест. Заплата за нея не се предвижда. Почетният дипломат осигурява помещение, заплата на служителите си, а в замяна на това трябва да е на разположение 24 часа в денонощието на съответната държава, която представлява.
Чуждите компании предоставяли в техни ръце търговията, оформяне на документите, размяната на пощата и обмяната на парите. Те са играели и дипломатическа роля за своите страни. Изготвяли са доклади за състоянието и политическата обстановка в страната.
Особено активно е движението на френски дипломати през френската резиденция в Бургас. Това доказва живия интерес към града от страна на Франция. Подобно на френския консул Леандър Франсоа Рьоне Ле Ге (побългарено в Леге), един друг дипломат, с графска титла, оставя също трайна следа сред бургазлии. Той е запомнен под името Конт Андрованти. Постепенно градската памет изтрива подробностите, а времето и хората забравят кой е той, защо една малка уличка в центъра на Бургас носи това име и какъв е приносът на този французин за града.Интересно е и друго, как фамилията му се е променила.
Истинското име на добилото известност име на Конт Андрованти е Матий Жак (де) Алдрованди (1839-1924 ) Mathieu Jacques (de) ALDROVANDI. Роден е в гр. Бунифацио (Бонифачо), столица на Корсика, във френския департамент Корси дю Юд. Градът е кръстен на своя основател Бонифаций ІІ. В кратката биография на Алдрованди е записано: Дипломат. Пълномощен министър на Франция в София преди Първата световна война. Рицар на легиона на честта (1904 г.). Офицер на обществена инструкция (1906 г.)
Интерес представлява, че този дипломат с благородническа титла конт, идва 54-годишен в Бургас, за да заеме консулското място от Анатол Вийо през 1894 и изпълнява задълженията си до 1898 г. През този четиригодишен мандат, а и по късно в годините той успява да се включи в живота на града. Една от заслугите на Д’Алдрованди (Конт Андрованти) е, че издействал като дарение от главното управление на Париж и от френското дружество “Батиньол”, което по същото време строи бургаското пристанище, за нуждите на местната община модерна за времето си помпа с парен котел и нужните й аксесоари.
От Протоколните книги на заседанията на Градския общински съвет, запазени в Държавен архив Бургас, намираме подробности от станали събития преди повече от век.
С протокол №26 от 6 октомври 1898 г. Бургаската градска община начело с кмета Димитър Бракалов, помощник Сава х. Денчев и съветници единодушно решават: „като взе предвид в Бургас француския вицеконсул Контъ де Алдрованди е принесъл доста големи услуги на Бургаската община, наименуват го почетен гражданин и възложи на общинското управление: да му издаде съотвествующия му за това диплом.”
През 1904 г. по повод напускането на града от консула Д’Алдрованди общинският съвет на свое заседание решава да го изпрати тържествено.
За тази цел с протокол №37 от 10 юли 1904 г. Бургаската градска община с кмет Григор Ив. Дяков, пом.-кмет Пр. Проданов, И. Русалиев и членове на общинския съвет на свое заседание по ходатайство на общинското управление и на г-н Иван Цанков предлагат: „в знак на благодарност да се именува част от улицата №77, а именно начиная от площад “Александър ІІ” до част от улица №71 на града да бъде наименувана „Контъ М. де Алдрованти”.
Тук отново е изписана фамилията, този път Алдрованти. По късно името му е адаптирано на Андрованти (бургаски вариант) и под това име е запомнен френският вицеконсул. В протокола още е отбелязано: “одобряват да се подготви и поднесе от страна на бургаската община и бургазлии на почетния гражданин на града Conte d’Aldrovanti, по случай напускането му, награда един красиво изработен и подходящ благодарствен адрес за принесените му за града услуги.“
В Бургаския архив е запазен и протоколът, където е отбелязано за благодарственото писмо на френския консул по повод именуването на улица на негово име.
В своята книга „Старият Бургас” известният историк Стоян Райчевски пише: ”През лятото на 1909 г. носталгия довежда отново в Бургас бившия френски вицеконсул Алдрованди (Конт Андрованти). Той пристига от Испания, където е назначен за консул, за да прекара отпуската си в Бургас. Наистина е знаменателно събитие за гражданството един френски дипломат от кариерата да дойде на почивка в град, който заема емоционално място в сърцето му. Пред бургаските граждани, които му организират тържествено посрещане, той заявява, че когато се пенсионира, ще посвети всичките си усилия, за да популяризира във Франция всички начинания на бургаската община. На заминаване от Бургас Конт Андрованти (изписано така както е добило гржданственост) подарява 100 златни лири, които да се раздадат на нуждаещи се болни хора в града”.
Матий Жак (де) Алдрованди (Конт Анрованти) умира през 1924 г. на 85 години.
В историята на Бургас французинът остава с името Конт Андрованти.