Повишават се търсенето и цените на имотите в новия квартал
Моника ИЛИЕВА
Още шест месеца ще отнеме процедурата, преди Каменар официално да стане квартал на Поморие. Решението на Общинския съвет с цялата преписка е изпратено на Стойко Танков, областен управител на Бургас, който трябва да я задвижи до Министерски съвет. Припомняме, че общинарите дадоха съгласието си за присъединяване на с. Каменар като квартал на гр. Поморие по време на последната сесия на местния парламент, провела се в края на месец януари. Предложението бе прието с 15 гласа „за“ от общо 15 присъстващи съветници. Последното отмени решение от 2015 г., възлагайки на кмета на общината Иван Алексиев да предприеме всички необходими действия по изпълнение на гласуваното.
„Каменар да стане квартал на Поморие, бе поискано от самите жители на селото. Още през 2015 г. те внесоха подписка с желанието си. След няколко срещи задействахме процедурата и Общинският съвет взе това решение. В същото време Община Поморие кандидатства с проект пред ДФЗ за ремонт на пътя Поморие – Каменар, но едно от условията за финансирането му бе пътят да е общински. Присъединяването на с. Каменар към гр. Поморие през 2015 г. щеше да доведе до невъзможност за кандидатстване и изпълнение на проекта, защото той щеше да стане част от вътрешноградската мрежа, а не общински междуселищен. Това бе обяснено и на хората в Каменар тогава, които дадоха съгласие за отлагане на процедурата за присъединяване, до реализиране на инфраструктурния проект“, припомни ситуацията кметът на Поморие Иван Алексиев.
Петгодишният период от взетото решение е изтекъл и това налага стартиране на процедурата отново. Т.е. идеята за присъединяване на Каменар като квартал не е инициирана сега. „Перспективите пред новия квартал са отлични. Но най-същественото предимство за развитието му е, че като квартал на град Поморие ще имаме право да кандидатстваме с проекти по редица европейски програми. Това означава възможности за инфраструктурни инвестиции, основна реконструкция на улици и подземна мрежа, изграждане на детска градина и други. Досега село Каменар можеше да получава финансиране само по ОП „Развитие на селските райони“, чрез която в момента се изпълнява проект за разширение и реконструкция на читалището им“, уточни кметът на морската община.
От думите му стана ясно, че е приключила техническата рекултивация на старото депо. Сред краткосрочните планове на общинска администрация е превръщането му в модерен парк. Не липсва и идеен проект за изграждане на атракционен парк на мястото на бившата каменна кариера, която е с отпаднала необходимост и е затворена от една година.
Кметът Иван Алексиев акцентира, че местните данъци няма да се повишат значително за хората от Каменар. Жителите на новия квартал отчитат ползите от това да станат част от град Поморие, сред които редовен градски транспорт, аптека, достъпна медицинска помощ и не на последно място това, че цените на недвижимите имоти са започнали да скачат. „Още при реконструкцията на пътя Поморие – Каменар преди около година те се повишиха със 100% - от 20 лева на кв. м за парцел за строителство до 20 евро. В момента вече са между 25 и 30 евро“, поясни градоначалникът на Поморие.
Това е пътят за развитие на селото, негова съдба е, категоричен бе в думите си и Петко Петков, кметски наместник на с. Каменар: „Има минуси, но има и своите плюсове, немалко. Сред минусите са тревогите на хората за повишаване на данъците. Бе им обяснено, че данъците са районирани и няма как да бъдат толкова високи, колкото в ЦГЧ на Поморие. Това е минус, който, сложен на кантара, от едната страна, а на другата плюсовете, сред които редовен градски транспорт и социални придобивки, тежестите се уеднаквяват. Нашите хора не могат да отидат до Поморие заради транспорта. Нуждаят се от лекарства, искат да си пазаруват. Няма връзка с града.“
Петко Петков коментира, че Каменар може да се развие отлично като квартал на морския град. „Може да разчита на оперативни програми и на европроекти, за да стане наистина прекрасно място за живеене. Има добра локация, то е на 6 км от Поморие, на 8 км от Летището и на 16 км от Бургас“, каза той.
Каменар – външната врата на Анхиало
Потвърждение за огромното желание на жителите на с. Каменар да се присъединят към общинския център е доказано в подписката им. От 240 човека по избирателен списък 90 са събраните подписа на постоянно живеещи хора в селото, 35 са тези с настояща регистрация.
„Указанията на проф. Мария Нейкова, бивш областен управител на Бургас, бяха за 25% от населението, ние доказахме, че доста повече желаят това да се случи. Имаме прекрасни дадености. Минерален извор, прочут, предполагам, че и вие сте си пълнили от него. Много хора от Бургас идват за вода до Каменар. Тя е с хубави качества. Моето лично виждане, а и виждането на други, е да се превърнем в спа център, за да се използва минералната ни вода. Тя се влива свободно в реката, което е грешно. Работил съм шест години в Персийския залив, знам какво струва този природен ресурс, ще струва и тук, няма да закъснее това време. Недобросъвестни граждани си хвърлят тубите, всеки ден почистваме. Така или иначе, искаме да се изгради нещо, за да може нашите хора, по-младите да не бягат в чужбина, жените ни да не ходят да работят в кк Слънчев бряг, което да отвори работни места, за да работят тук“, поясни Петко Петков, четвърти мандат кметски наместник, от които два като кмет.
Петков е потомствен каменарец. Разказва, че селото е бежанско. Някога се е състояло от десетина човека, постоянно живеещи в един чифлик. През 1924 г. пристигат бежанци от Егейска Македония и Тракия. Дядо му Ильо се заселва в Каменар, след това се ражда баща му – първо поколение и след това той – второ поколение. Кметският наместник живее в стогодишната къща на предците си. Синовете му, двама, завършват в чужбина. Завръщат се в България. Надява се все повече млади хора да предпочетат родината.
Храмът "Св. Параскева Римлянка"
А иначе в селото има много чужденци. Когато става кмет, заварва тринайсет семейства – англичани, шведи, французи и австрийци. Сега преобладаващата част са руснаци. Надява че, новият квартал на Поморие ще привлича все повече нови жители.
На имотния пазар има интерес към Каменар не от вчера. В старата регулация на селото почти няма имоти за продажба. „Има такива, но в новата. Те са в покрайнините на Каменар. Това са бивши ниви, които са парцелирани и оформени като УПИ-та. Цената на 500 кв. м е около 11 000 евро, от 20 до 25 евро на квадрат са цените на тези парцели“, обясни Христина Мандаджиева, управител на „Явлена“, офис Поморие.
Една от водещите агенции за недвижими имоти в региона е продала през миналата година в новата регулация 7-8 парцела, от по 500-750 кв. м всеки от тях. Предлагането на къщи е ограничено, няма голямо строителство на такива в Каменар. „Къща, ново строителство, е изключително скъпа придобивка. Най-евтината двуетажна е от 160-180 хил. евро, такива са цените. А иначе се предлагат и за 200 хил. евро, обзаведени и готови. Интересът идва от българи, които са от вътрешността на страната, както и от местни хора – поморийци. Имаме доста запитвания от българи, които са се върнали от чужбина. Те търсят по-луксозни имоти и на по-високи цени. Идват от страни, където стандартът на живот е различен от нашия, за тях 150 хил. евро не са много пари за къща. Те имат повече изисквания за вида на имота. По-луксозен, по-добре обзаведен, с по-голям двор. Такива са изискванията на българите, върнали се от чужбина, готови да платят висока цена“, добави Мандаджиева.
Шефът на „Явлена – Поморие“ обобщи, че проблемът на селата в България е, че много често нямат канализация и добра инфраструктура. Припомни, че в Каменар бе направен ремонт на главната улица. Тя е добре преасфалтирана, но вътрешните не са в добро състояние: „Вилната зона, която е над Каменар, е чакълирана, но е черен път. Иначе има много хубави парцели и с гледка море, защото са нависоко, вижда се отлично. В тази част има и търсене, но достъпът е труден. През зимата са достъпни само с подходящ автомобил. Тази вилна зона се намира до бившата кариера“.
Христина Мандаджиева не се ангажира с прогнози относно цените на имотите в бъдещия квартал на Поморие. Обясни, че в края на миналата година са продадени и два парцела покрай пътя Каменар – Поморие. Интересното е, че купувачите им са знаели, че селото е бъдещ нов квартал на Поморие.
Така изглежда съвременна къща в бъдещия квартал на Поморие
Една от улиците в селото – асфалтирана, пресечна на централната
Каменар. До 1934 г. селото е наричано Алакария (Алекария), след което името му е променено на Каменар. Произходът на името се обяснява с наличието на стара каменна кариера. Споменава се в османски документи от 17-18 век под името Алакарие като село в каза Ахелу. Някога е било по на юг в местността Юртлука. На 1,5 км северно от Каменар се намира праисторическа селищна могила, където са открити материали от неолита и ранната бронзова епоха. За античния период в поселищния живот на района около Каменар първите сведения са почерпени от находките в разкопаната през 1924 г. Тракийска надгробна могила в местността Фурун дере, западно от Каменар в посока на с. Лъка, където има още една тракийска. Находките там са от бронзови съдове и се датират към 1 в. В землището на селото е разкопано и тракийско погребение от 4 в. пр. Хр. Открити са и две бронзови фибули от 5 в. пр. Хр. и една спираловидна гривна от бронзова тел, завършваща със змийска глава, изкопана през 1928 г. и датирана също от 5 в. пр. Хр.
През местността Керван йолу минава стар път, свързвал някога селището със стария римски път и с пътя от Месемврия за Термополис, при днешните Бургаски минерални бани. С този път могат да се обяснят и някои от намерените в района на Каменар монетни съкровища. В местността Телки бурун през 1961 г. е открито съкровище от сребърни и златни монети. Трактор изравя при оран през лятото на 1963 г. съкровище от сребърни турски и западноевропейски монети. Селяните успяват да съберат от пръстта 65 монети, сред които турски от Мустафа 3-ти (1758) и Абдул Хамид (1774) и един испански талер от 1721 г.
През 1984 г. край селото е намерена монета от 3 в. с надпис на едната страна “Анхиалос”, а на обратната с изображение на Асклепий, за която се предполага, че е служила като медал, тъй като е нарушена практиката на лицевата страна на монетите да се изобразява римския император или членовете на императорското семейство.
До края на 19 в. преобладаващата част от населението на Каменар е било гръцко. През 1884 г. то наброява 157 жители, от които 118 гърци, 26 турци и 13 българи. Шест години по-късно в резултат на изселвания и преселвания съотношението между българите и другите народностни групи в селото се изравнява – от общо 99 жители през 1890 г. 42 са българи. След 1925 г. гърците се изселват изцяло от Каменар по българо-гръцката спогодба “Моллов-Кафадарис”. В периода 1925-1928 г. в селото са настанени и оземлени 77 бежански семейства от Македония. През 1942 г. , след като Беломорската област бива присъединена към България, 19 от заселилите се в Каменар бежански семейства се връщат по родните си места в Беломорието.