Осигуряването на едносменен режим на обучение за учениците от Община Бургас, е една от важните цели, които си е поставила местната власт. В проектите, предложени от кмета Димитър Николов на вниманието на управляващите има важни за образованието.
Преди дни кметът изпрати до всички бургаски депутати и областния управител Стойко Танков списък с важни проекта за града и региона, които да се вземат предвид при обсъждането на държавния проектобюджет 2022 в парламентарните комисии на Народното събрание.
Зам.-кметът Йорданка Ананиева, в чийто ресор е образованието коментира онези, проекти, които касаят образователната инфраструктура: „Проектите са няколко – единият е новия корпус на Природоматематическата гимназия Изграждането му ще даде възможност училището да мине на едносменен режим на обучение. Такова, каквото изисква Закона за предучилищното и училищно образование. Няма никакъв шанс тези две училища /ПГРЕ „Г.С.Раковски“ и ППМГ „Акад. Никола Обрешков“/ да минат на едносменен режим, ако не бъде построен този корпус, затова той е важен.
"Другият важен проект в сферата на образованието е новата пристройка на училището в квартал „Сарафово”. За радост на всички този квартал много се разшири и се заселват много млади хора. Там имаме проблем, както с осигуряването на училищната инфраструктура, така и с осигуряването на нов корпус за предучилищна подготовка, защото въпреки че построихме наскоро нов към детската градина, той е недостатъчен. Така че пристройката на училището в квартал „Сарафово” и новия корпус на детската градина в квартала също са много важни приоритетни проекти”.
Не само Математическата гимназия има проблем с едносменния режим. Всички училища в центъра на Бургас се справят трудно, затова има заложен и друг проект в тази посока.
„Има готов технически проект за пристрояване на училище „Васил Априлов”. За никого в Бургас не е тайна, че училищата в Централна градска част са натоварени с голям брой деца откъм прием. Училище „Васил Априлов” е едно от тях, „Св.св. Кирил и Методий” също.
За наша радост успяхме да стартираме новия корпус на „Св.св. Кирил и Методий” – той е вече пред завършване. Пристройката към „Васил Априлов” също е в приоритетите, за да можем да осигурим и в Централна градска част за всички училища едносменен режим на обучение”, обобщава Ананиева.
Много сериозен акцент в плановете на Общината е развитието Компютърната гимназия /Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации/.
„В тази гимназия ще се реализира вече четвърти прием. Следващата година ще се затвори цикъла и ще има пълен набор от ученици. Сериозен е интересът от страна на ученици от цялата Бургаска област, но много сериозен прием има и извън нея – от цялата страна. Затова осигуряването на допълнителен капацитет общежитие и пространство за работа на учениците заедно с фирмите в пространства, близки до работната среда в IT-сектора е много важно за развитието на това училище”, коментира Ананиева.
За новите специалности, които училищата ще предложат от началото на следващата учебна година, тя сподели, че се чака заповедта на просветния министър, за да бъдат потвърдени и тогава да се стартира и промотирането на специалностите, сред които има и много атрактивни.
„Законът дава възможност на училищата да помислят в каква посока ще се развиват и да предлагат различни варианти, разбира се, съгласувано с работодателски организации, защото те трябва да осигурят съответната учебна практика и да бъдат час от плана за обучение, по който децата ще минат по дадените специалности.
Радвам се, че бургаските училища са се насочили наистина към професии, които са важни, необходими, както за нашия град, така и изобщо за развитието на икономиката.
Все повече се говори за дигитализация на всички производства, затова програмиране на роботи е изключително важна специалност. Има я в две училища – в Компютърната гимназия и в Професионалната гимназия по електроника и електротехника „К. Фотинов”. Искам да кажа, че сега, когато говорим за обзавеждане, например на лечебните заведения, цялата апаратура, която се доставя, е свързана с роботизация.Затова, независимо по какъв път ще тръгнат след това тези ученици, е важно тези специалности да се налагат, защото са професиите на бъдещето.
Има и такива професии, които за пръв път се предлагат като например сестра на дентален лекар. Наскоро беше утвърден учебният план за тази учебна дисциплина и училище „Иван Вазов”. Това училище предлага и друга специалност в областта на медицината – рехабилитатор в балнео процедури. Сега и асистент на денталния лекар, парамедици също искаха да подготвят. Това училище много сериозно тръгна в посока да предлага специалности в областта на медицината, за които не се иска висше образование, а са изключително необходими и са търсени на пазара на труда.
Разбира се много интересни са предложенията за интериорен дизайн, графичен дизайн, по които работят доста училища. Това, което ми прави впечатление, е , че вече и езиковите гимназии се насочват към такъв тип професионални обучения. Т.е. дават допълнителни възможности на своите ученици освен в езиковата подготовка, да имат шанс да развият себе си в някоя от тези професионални области, които са атрактивни и са професии на бъдещето”, обясни Ананиева.
Тя е убедена, че и тази година бургаските ученици ще имат достатъчно възможности за избор на добри професии. Уверено твърди, че подготовката, която училищата им дават е сериозна и ще се реализират добре.