Дона МИТЕВА
Продължава да е голям броят на отсъстващите учители – карантинирани или болни от ковид в национален мащаб. В Бургаско ситуацията не е по-различна. Независимо от това дали учениците от един випуск са присъствено, или в електронна среда – възниква въпрос за заместването.
По думите на инж. Виолета Илиева, началник на Регионалното управление на образованието, благодарение на това, че и в двете висши учебни заведения на територията на Бургас има педагогически специалности, намирането на заместници става по-лесно.
„Всяко училище освен това си има банка с кадри, в която влизат студенти или пък пенсионирани учители по съответните предмети, до чиито услуги се прибягва, когато има болен титуляр - учител“, казва инж. Илиева.
Съществува и програмата „Без свободен час“, която дава възможност липсващия преподавател да бъде заместен от директора на училището, неговите заместници, свободни учители.
„Включително библиотекарката и медицинската сестра от съответното училище могат да влязат и да заместват. Проблемът е в това, че не всички отсъстващи колеги могат да бъдат покрити със съответните специалисти. Да, учениците ще са в клас и ще им бъде изнесена полезна беседа, но няма да бъде взет необходимият материал“, казва Константин Янков, преподавател по география и председател на регионалната структура на Синдиката на българските учители.
А училищният фолклор в Бургас разказва, че в критични моменти, когато пандемията бе съвсем във вихъра си, е имало училища, в които дори чистачките са влизали в час. Дали е било за да преподават и държат ангажирано вниманието на учениците, или да позабършат и почистят, със сигурност нито един директор няма да каже.
Най-трудно се намират преподаватели по специалните предмети, които да заместват. Проблеми имат и директорите в по-малките училища, където учителите да кажем по география, история, физика, химия и т.н са по един.
Като цяло Янков споделя мнението и на своите колеги, че програмата „Без свободен час“ е добра, защото чрез нея учениците са прибрани в клас или пък пред електронните устройства, ако са в ОРЕС (обучение от разстояние в електронна среда).
Остава открит въпросът с материала, който не е взет по предмета там, където не е намерен заместник с нужната специалност.
Освен това трудно се намират заместници, които да покриват часовете за две-три седмици. След болничните учителите имат право и на още десет дни платен отпуск, през което време да се възстановяват.
В момента в Бургаско в клас са учениците от начален етап на обучение, тези от 5, 6, 8 и 9. Дистанционно се обучават тези от 7, 10,11 и 12 клас.