Петък, 17 Юни 2022
    
Бургас Култура

„Ботев“ на Максим Генчев показа, че имаме нужда от исторически филми

  18.03.2022 10:00  
„Ботев“ на Максим Генчев показа, че имаме нужда от исторически филми

Георги РУСИНОВ

 

Филмът „Ботев“ на режисьора Максим Генчев ни показва, че имаме нужда от исторически филми. Макар и малко нечестно премиерата му по родните кина да съвпадна с последния филм за Батман, надежда има. В киносалоните на българската прожекция присъстват предимно млади хора и ученици. Несправедливо често обвиняваме следващото поколение в това и онова, но не можем да ги обвиним в липсата им на интерес към историята.

А историята в „Ботев“ е такава, каквато я предава Захари Стоянов, както казва режисьорът Максим Генчев. Това и виждаме във филма. Няма свободни интерпретации, няма съмнителни теории за това кой е убиецът на Ботев. Самият Генчев казва, че не би заснел филм за великия ни революционер, в който да покаже, че българин е убиецът, каквато е една от хипотезите.

Нещото, което най-много ми направи впечатление е любовта на българина към историята ни и великите, макар и печални дела на българските възрожденци от 19 век. За баталните сцени, които включват битката при Милин камък и Околчица, се стекоха стотици българи доброволци от цялата страна, със свои дрехи и оръжия. Знам, защото и аз бях там. Казвам ви, цял ден с удоволствие и удивление гледах как тези мъже – някои от които на по 60-70 години, бягат по баирите, въпреки умората. И то за без пари, ей така – от любов към Ботев и делото му, и в помощ на българска продукция със скромен бюджет. Мога още много редове да изпиша в похвала на тези близо 700 мъже, но няма нужда. Идете да гледате филма, ако все още не сте, и ще видите за какво говоря.

Като заговорихме за бюджета, една голяма част от него също бе благодарение любовта на нашенци към историята ни. Средствата дойдоха предимно от дарения, а впоследствие и БНТ се включи с останалата част, за да бъде завършен филмът, като стана копродуцент. Максим Генчев неведнъж ми е споделял в интервюта, че клишето „от народа за народа“ в случая важи с пълна сила. 1700 души дарители, с дарения от 5 до 10 000 лева. Похвала заслужава и продуцентът на филма Десислава Ковачева, която успява да сътвори магии с наличните средства.

Сега за Бургас.

Преди дни екипът гостува за премиерата на филма в морския град. Повярвайте ми, има с какво да се гордеем в „Ботев“ и това е младият актьор Деян Жеков. Бургазлията прави невероятно превъплъщение в ролята на революционера. В цяло отделно интервю разговарях с него и мога да ви кажа, че това момче има бъдеще и е попил страшно много от личността на Ботев. Идеалите, към които се стреми, са като неговите. От очите му блика доброта, но и светват яростно при вида на неправда. От първата до последната минута Деян се раздава на 110%. Сърцат, много критичен към себе си, през цялото време искащ всеки кадър да е перфектният.

Докато сме на тема Бургас ще отбележа и скромната роля на моя приятел адвокат Драгомир Ошавков. Той ме нави да отидем за снимките, а желанието и хъсът му го трансформираха от обикновен четник, в Давид Теодоров – образован съзаклятник на Ботев, знаещ няколко езика. Драго се появява в няколко сцени във филма и спокойно можем да кажем, че Максим Генчев е прав за него – има лице като на актьор от уестърн, а показва и игра.

Партньорите на Деян Жеков във филма също се представят достойно. В ролята на любимата Венета влиза Неда Спасова с невероятно изпълнение и плам в очите. Синът на Максим Генчев – Матей, играе Никола Обретенов (предполагаемият убиец на Ботев, според една от версиите). Актьорите Боян Фърцов (Георги Апостолов), Цветомир Ангелов (Мито Бакалбашийски), Атанас Петков (Станю Хитров), Владимир Солаков (Любен Каравелов) показват, че идва талантливо поколение от актьори.

Не мога да не обърна внимание и на злодея – черкезина Джамболет. Блестящ Ники Илиев. Честно казано, аз не очаквах, че този човек може да изиграе злодей. Винаги ми е бил прекалено добричък като визия. Но го прави. И то доста убедително.

В следващите редове ще обърна специално внимание на „Багатур“ и техните представители във филма. Организацията, популяризираща древната българска култура, взима силно участие в лентата. Горан Гънчев и дъщеря му Рая имат главни роли като черкезина Харун и Вела. Те са второ и трето поколение багатури и демонстрират умело уменията си при конна езда. Те, както и други членове на организацията, също правят добри роли, макар да не са професионални актьори.

В заключение – не очаквайте мегамилионна продукция, с много специални ефекти, кървища и т.н. 320 000 лева струва една серия на сериала „Под прикритие“, а с този бюджет Максим Генчев успява да заснеме добър филм за Христо Ботев. Дай боже, в бъдеще държавата да отделя повече пари за историческо кино и смятам, че спокойно можем да видим шедьоври.

 

Очаквайте интервю с актьора в ролята на Христо Ботев - бургазлията Деян Жеков!


Анкета

Къде ще почивате лятото?


Резултати

Мнения

Бургас Култура Мнения
Деян Жеков, актьор: Ботев е идеал, кумир, титан, брат, баща, съмишленик!
  18.03.2022 16:23      

  „Категорично трябва да се отделят повече средства за смислена култур