Неделя, 18 Дек 2022
    
Бургас Мнения

Петя Петрова, началник на РУО - Бургас: Липсата на достатъчно места в училищата на регионите с висока концентрация на бежанци от Украйна, е основният проблем

  18.09.2022 10:46  
Петя Петрова, началник на РУО - Бургас: Липсата на достатъчно места в училищата на регионите с висока концентрация на бежанци от Украйна, е основният проблем

Интервю на Дона МИТЕВА

 

Петя Петрова е началник на Регионалното управление на образованието в Бургас след проведения през лятото конкурс в Просветното министерство.

Тя бе заместник-директор на Немската езикова гимназия „Гьоте“ – Бургас и дългогодишен учител по английски език.

Завършила е ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново.

Петрова е основател на сдружение „Макензи“ – организатор на национално състезание по превод и други образователни инициативи. Тя е единствен номиниран представител на България в програмата на правителството на САЩ – IVLP (международни лидери в образованието) 2012 г.

Завършила е обучителни курсове на университета Орегон, САЩ – 2011 г., Колумбийски университет, САЩ (програмата на Америка за България – Лидери в образованието – 2016 г.) и университета в Aризона, САЩ (2019 г.).

 

- Госпожо Петрова, колко са украинчетата, чиито родители са подали нужните документи за постъпване в училищата в региона?

- Подадените в РУО заявления и издадените заповеди за насочване за област Бургас са 730.

- Как са разпределени по общини? В Несебър и Свети Влас ли са най-много?

- Определено най-голяма концентрация на лица, търсещи международна закрила, има в община Несебър. Към момента 230 са насочените със заповед ученици към образователни институции в региона. В община Бургас са 246, но съдействието на местната администрация и Областната управа допринесе за регулиране на процесите. 

- Синхронизирани ли са вече имунизационните календари?

- Различни кампании за информиране относно имунизационните календари се провеждаха редовно и гражданите, търсещи международна закрила, предприемат навременни стъпки за това да осигурят необходимите ваксини на децата си. Директорите на училища и детски градини също са информирани за изискванията, така че няма поводи за притеснения в тази посока.

- Кои са най-честите проблеми, които възникват и са пречка децата от Украйна да тръгнат на училище у нас?

- Липсата на физическа среда – достатъчно места в училищата, които са в регионите с висока концентрация на лица, търсещи международна закрила, е основният проблем. Всичко останало с провеждане на разяснителни кампании и усилия от страна на училищните екипи се преодолява.

-  Как са подсигурени курсовете по български език за тях?

- Министерството на образованието предоставя възможност за допълнителни часове по български език, но се организират и допълнителни възможности за това.

-  Има ли нужда от психологическа помощ при адаптацията на украинските деца и как се осигурява тя?

- Училищата разполагат с екипи за обща подкрепа, които се формират в зависимост от потребността. В тях често се включват психолози и/или педагогически съветници, които при нужда от психологическа подкрепа я осъществяват. Тази подкрепа се фиксира и в план за работа, с който предварително се запознават родителите и се търси тяхното съгласие.

- Как се приемат чужденците от страна на българските родители и децата? Безплатни ли са учебниците, необходими за изучаването на български език?

- Народността на учениците никога не е била предмет на дискусии и в тон с толерантността ни като нация това не стои пред общностите в област Бургас. Образованието в България е безплатно за всички ученици и законовата рамка е еднаква без значение народността.

- Ще се отпускат ли допълнително бройки над норматива от 26 ученици, за да се поемат бежанците?

- Стремежът ни е да запълним свободните места в училищата. Там, където е необходимо, завишаване може да бъде направено.

- Ще се налага ли част от тях да бъдат извозвани до други населени места? (Или да пътуват на собствени разноски).

- В община Несебър това вероятно ще се наложи.Доброто сътрудничество между институциите, а именно – Областна управа - Бургас, Община Несебър и РУО – Бургас ще направи възможно извозването на ученици от к. к. Слънчев бряг до с. Тънково и с. Оризаре.На този етап това не е факт, но ние сме разработили план и имаме готовност това да се случи.

- Как ще продължат учениците украинци, които имат признат завършен 7. клас, тъй като приемът в професионални и профилирани гимназии у нас се осъществява чрез НВО?

- Както вече споменах, запълването на свободните места в училищата е приоритет. 

- Приемът на украинските ученици включен ли е към единния стандарт за издръжка към всяко училище? Колко е той на дете?

- Бюджетите на училищата се формират след актуализация на данните за учениците към декември месец. Това тази година се извършва чрез единна информационна платформа. Няма да има ощетени училища във финансов аспект.

 

 


Анкета

Мнения

Мнения
Евродепутатът Илхан Кючюк:  България  и Македония се познават твърде малко
  26.07.2022 15:22      

Ние трябва да обясним в стратегическа план тезата, че имаме обща история и общо минало и