Иван Ников e роден в град Тервел, но през целия си съзнателен живот е живял в град Поморие. Завършва средно образование в ПГЕЕ „Константин Фотинов“ – град Бургас. От две години се занимава със земеделие и има амбиции да развие бизнес в този сектор.
Член е на МГЕРБ отскоро. Политиката за него е ново, непознато и вълнуващо предизвикателство.
Признава, че за него е чест, но и голяма отговорност да е „под крилото“ на най-добрите и подготвени политици в тази сфера.
Ангажирал се е да защитава интереса на своите съграждани и обещава да направи всичко по силите си, за да бъде техният глас чут.
"Черноморски фар"
– Г-н Ников, какво е млад човек да се занимава със земеделие и по-конкретно с отглеждане на лозя?
– Задавали са ми този въпрос много пъти. Да се занимавам със земеделие за мен е изключително удоволствие. Всичко започна като хоби. Покрай пандемията 2020 година започнах да помагам дядо ми, малко след това прочетох за отглеждането на една подправка – шафран. Поръчах луковици и си отделих едно местенце, където да го отглеждам. Макар че идеята ми да развия бизнес с т. нар. „червено злато“, не се оказа сполучлива, започна да ми харесва да се занимавам със земеделие. Във всяка една култура – от посяването до продажбата – си има тънкости, с които трябва да си наясно, за да може да извлечеш най-доброто от даденото семе. В момента разполагам с трайни насаждения – лозя, както и малко картофи, домати (външни и оранжерийни), които продавам по заведения лятото.
– Намира ли добра реализация произведеното в региона грозде?
– Мога да кажа за моя опит в продажбата на продукцията. От години нашата реколта от лозята се продава на лица, идващи от Северозападна и Централна България. Предварително се разбираме и уговаряме за цената на килограм. В деня на продажбата купувачите идват, теглим превозното средство когато е празно, респективно после го теглим и когато е със стоката. И накрая се разделяме с усмивка на лице.
– Има ли сив сектор в лозаро-винарството?
– За съжаление не съм запознат и не мога да дам адекватен отговор на този въпрос.
– Очертава ли се добро бъдеще пред винения туризъм в Бургаски регион, респективно в Поморие?
– Абсолютно! Град Поморие е известен с отличните си условия за туризъм, с прословутата си лечебна кал (луга), както и с добива на сол (Музея на солта). Градчето обаче може да се похвали и с отглеждането на прекрасни сортове грозде, от които се правят едни от най-хубавите вина в България. В района се отглеждат както червени сортове („Каберне“, „Мерло“ и „Сира“), така и бели („Шардоне“, „Мускат Отонел“ и „Совиньон блан“).
– Необходими ли са законодателни промени, за да бъде подпомогнат точно този сектор в земеделието?
– Доколкото съм запознат, знам, че се работи по няколко проекта точно в тази насока, но не мога да дам повече информация по темата.