Дона МИТЕВА
Социологическо проучване нарежда България на трето място след Гърция и Италия по брой младежи, които са издържани от родителите си и не работят.
Над 140 хиляди български младежи нито учат, нито работят. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Емил Мингов на кръгла маса в София на тема „Работа за младите, младите на работа“, цитиран от БТА.
По думи на Пенка Кирилова, директор на Дирекция „Регионална служба по заетостта“ /ДРСЗ/ в област Бургас средно месечната безработица за миналата година на младежи до 29 годишна възраст е 12% от общия брой на регистрираните лица в Бюрата по труда или това са 758 млади хора. От тях 30% са с основно или по-ниско образование.
В област Сливен 11% от регистрираните безработни са до 29 години. И 66% от тях са с основно или по-ниско образование. А Ямбол област техният процент е 10% , като половината от тях са нискообразовани.
В края на февруари тази година общо за ДРСЗ – Бургас, което обхваща трите области безработните младежи са 1584 и са 10 % от всички безработни, регистрирани в бюрата по труда.
"За младите хора, които сега завършват и им предстои да стартират кариера, са създадени специални програми. Те им помагат да повишат своя опит и стаж. Успешна програма е „Старт на кариерата“, която финансира наемането на млади висшисти в държавната и местната администрация. Друга възможност е програмата „Развитие на човешките ресурси“, финансирана от европейските фондове, която е насочена изцяло към подпомагане на хората до 29 години", даде пример Кирилова.
Извън програмите, които различни държавни институции осигуряват за адаптиране на младите хора към работни места, се изисква и усилие от тяхна страна да го направят. Една голяма част от тях, особено по-ниско образованите предпочитат да живеят с парите, които родителите им изпращат от чужбина.