Целта. Да се постигне истинска справедливост за 300 милиона души по целия свят
За седемнадесети път Светът отбеляза Деня на редките болести. Посланието тази година бе „Споделете своите цветове“.
За първи път в Бургас Денят на редките болести беше отбелязан през 2013 г. пред УМБАЛ – Бургас.
„Денят на редките болести е глобално координирано движение за редки болести, което работи за равенство в социалните възможности, здравеопазването и достъп до диагностика и терапии за хора, живеещи с рядко заболяване“, коментира доц. Полина Милушева.
Кампанията стартира на 29 февруари 2008 г. с посланието „Рядък ден за много специални хора“. Тогава участват само 18 държави, главно от Европа. В продължение на 16 години, отбелязването продължава да се разраства.
Целта е да се постигане истинска справедливост за 300 милиона души по целия свят, живеещи с рядко заболяване, техните семейства и болногледачи.
Едно заболяване е рядко,
ако засяга по-малко от 1 на 2000 души. До днес са познати повече от 6000 вида заболявания. Близо 6% от населението в света е засегнато от рядко заболяване. За Европа – 30 милиона, а за България – повече от 420 хиляди пациенти.
Редките болести са предизвикателство за медицината. 72% от тях имат генетичен произход. 65% са тежки, животозастрашаващи и хронично прогресиращи, а 2/3 започват преди 2-годишна възраст. 50% са с моторен, сензорен или интелектуален дефицит. За 30% от болестите очакваната продължителност на живот е по-малка от 5 години. Разпознаването на заболяването в ранен етап и точно поставяне на диагнозата на пациент с рядко заболяване, е трудна задача.
У нас
организацията, която подкрепя и се бори за правата на пациентите
с редки болести и техните семейства е Национален алианс на хора с редки болести (НАХРБ). Тя обединява сдруженията, представляващи различните редки болести.
Благодарение дейността на Алианса, информацията за тези заболявания достигна до обществото и то, към днешна дата, е по-запознато със съществуването на проблема. В годините са направени много верни крачки в посока подкрепа на хората с редки болести.
НАХРБ е официален организатор в България на отбелязването на Деня на редките болести. В Управителния съвет влизат: Владимир Томов, председател, представляващ заболяването „Болест на Гоше“, Тодор Мангъров – представляващ заболяването „Пулмонална хипертония“ и доц. Полина Милушева – представляващ заболяването „Хипопитуитаризъм“.
Организацията обединява над 75 редки заболявания и е член на Европейската организация по редки болести EURORDISS-Rare Diseases Europe.
Целите са:
Подпомагане на превенцията, ранното откриване, диагностиката и лечението на редките болести; Повишаване на здравната култура на населението; Подпомагане на социализацията и интеграцията на пациентите и техните семейства.
Заради по-голяма полезност и ефективност дейността на Национален алианс на хора с редки болести е тясно свързана с Информационния център за редки болести и лекарства сираци (ИЦРБЛС) в Пловдив.
България е втората страна в Европейския съюз
с изработена Национална програма за редки болести. Целта на програмата е „създаване на адекватна институционална рамка и механизми за осигуряване на навременна профилактика, диагностика, оптимално лечение и рехабилитация на пациенти с редки болести (генетични, вродени малформации и ненаследствени заболявания).
Резултат от Програмата са направените промени в Закона за здравето, Наредбата за редки болести, Комисията по РБ към МЗ. Създаването на експертни центрове и стартирането на регистър за редките болести.
Към момента в България има регистрирани и работещи 21 експертни центъра за диагностика и лечение на редки болести, които обаче покриват само пет референтни мрежи на европейско ниво. Експертните центрове са изправени пред проблеми с финансовото обезпечаване, а това е основната причина и за липсата на регистър.