Вече 60 години "Мила Родино" е химн на Република България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен "Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие "Мила Родино".
След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата Конституция, в 7-ото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които "Шуми Марица" и "Върви народе възродени". Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента "Мила Родино", като отпадат последните два куплета и се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.
60-годишнината от обявяването на песента "Мила Родино" за български национален химн беше отбелязана с церемония на връх Шипка. Българският химн звуча пред Паметника на свободата, изпълнен от военния оркестър при 61-ва Стрямска механизирана бригада.