Инж. Петя Желева от Професионална техническа гимназия в Бургас стана посланик на ЦЕРН и е единственият участник от област Бургас, преминал обучение по националната учителска програма в Европейския център за ядрени изследвания в Женева в периода от 14 до 22 септември 2024 г.
„Бях избрана сред 30 учители, които взеха участие в квалификационния курс в ЦЕРН по Националната програма „Мотивирани учители и квалификация“, предназначена за преподаватели в областите „Техника“ и „Информатика“. Участниците в програмата бяха подбрани след конкурс, организиран от Министерството на образованието и науката (МОН). Селекцията беше направена въз основа на професионалната квалификация на кандидатите, тяхното участие в училищни, общински, национални и международни проекти.
ЦЕРН обединява усилията на европейските държави за изследвания с мирни цели в областта на физиката на елементарните частици. Обучението се проведе от 14 до 22 септември 2024 г. и включваше лекции, изнесени от водещи български учени, работещи в ЦЕРН, както и посещения на някои от най-важните лаборатории и съоръжения. Сред тях бяха фабриката за антиматерия (Antimatter Factory), контролният център на Международната космическа станция (AMS), както и детекторите ATLAS и CMS, разположени на 100 метра под земята. CMS детекторът е един от четирите основни детектора за регистриране на елементарни частици в Големия адронен колайдер (LHC), като в него има значително българско участие“, разказва преподавателят от Бургас.
Едно от най-впечатляващите за нея е било посещение в CERN Data Center – сърцето на научната и компютърна инфраструктура на ЦЕРН. Там се запазват огромни количества данни, събрани от проведените експерименти, и има зала, която представя историята на компютърните технологии с редки експонати и информационни табла. „В лабораторията S'Cool Lab участвахме в експерименти, при които наблюдавахме следите, оставени от алфа- и бета-частиците, и се запознахме с модерните техники за откриване на елементарни частици. Обучението в ЦЕРН също така предостави на всички участници възможността да се докоснем до най-новите технологии и научни постижения. Особено беше важно да научим за заболяването на откритията в областта на медицината, включително като GRID технологиите, които се използват за анализ на медицински данни и диагностика на заболявания като рак. Беше вълшебно, различно и неописуемо изживяване, приключение в света на съвременната наука. С помощта на всички български учени се потопихме в реалната физика, роботика, IT технологии. В това време посещението в ЦЕРН беше и пътуване назад във времето, защото имах възможност да видя къде се намира намиращият се кабинет на Тим Бърнърс-Лий (основоположник и създател на WWW) и първия уеб сървър, създаден от него. В новия образователен център имахме възможността да експериментираме и да пресъздадем камерата на Уилсън. Всичко, което видях и научих в ЦЕРН, не може да се опише с думи, то трябва да се преживее (особено когато сте на почти 100 метра под земята, в детектора CMS)“, добави инж. Петя Желева.