Министерството на електронното управление ще започне утре процедурата по довереното изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за гласуване на предстоящите на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Процедурата ще започне от 11:00 часа и ще се извърши от Централната избирателна комисия (ЦИК) в контролирана среда, предоставена от министерството. Поканени са и представители на политически партии и неправителствени организации.
След приключване на процеса по довереното изграждане на софтуера и генерирането на хеш кода, който ще се изписва на контролната разписка на машината и на всяка бюлетина, министърът на електронното управление Валентин Мундров ще даде брифинг в зала „Партер“ на Министерството на електронното управление, на който публично ще бъде показан и хеш кодът.
Темата днес коментира и служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен от правителството за координатор по подготовката и провеждането на вота.
Утре започва изграждането на доверения код на машините, което е ключов етап от тяхната верификация, съобщи на пресконференция в Плевен служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен от Министерския съвет за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите.
Той подчерта, че са поканени представители на всички партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия (ЦИК), предаде БТА. Искам да отправя горещ апел към тези хора да присъстват на този процес, тъй като той гарантира сигурността на самия код, каза министърът.
Той бе категоричен, че всеки един от процесите на удостоверяването, параметризирането на машините и преди тяхната експедиция ще бъде много по-наситен от гледна точка на специалисти, много по-гарантиран, много по-публичен.
Министерството на електронното управление в тази кампания ще осигури още 50 ИТ-специалисти към ЦИК, които да могат да се включат активно в процеса по проверката на машините преди тяхната експедиция, допълни Карадимов. Той каза още, че, ако на миналите избори представителната извадка е била около 660 проверени машини от 13 хиляди, то се надяват сега бройката да е много по-голяма, поне 1600 проверени машини.
Карадимов припомни, че ЦИК взе решение не само да не се гласува със стара хартия, а да бъдат унищожени всички ролки със стара хартия за машинно гласуване.
Това решение на ЦИК е пълен приоритет и на контрола на изпълнителната власт. Събрали сме информация от всички областни управители. На областно ниво всички ролки са унищожени. Имаме проблем с част от общините, тъй като нито Министерски съвет, нито областните управители могат да задължат кметовете на общини да унищожат ролките или да дадат информация. Към момента имаме 61 общини, които на са изпълнили този ангажимент. Конкретният списък ще го имам след няколко часа и ще направим всичко възможно този процес в следващите няколко дни да бъде максимално уплътнен, каза служебният министър.
По думите му организацията на изборите е добра, всички срокове се спазват, държавната машина е в пълна мобилизация и в пълна готовност.
Карадимов проведе работна среща в Плевен относно ангажиментите на правителството за материално-техническо обезпечаване на предстоящите парламентарни избори. В качеството си на координатор по изпълнението на тези дейности той разговаря с областните управители от Северозападен район и директорите на териториалните звена на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в административните центрове на съответните области.