Понеделник, 06 Яну 2025
    
Общество

България се сбогува с Кирил Маричков днес

  15.10.2024 08:08  
България се сбогува с Кирил Маричков днес

 

Музикантът почина на 11 октомври при трагичен инцидент

"Дали аз закъснях или времето бързаше?

Дали аз закъснях или всичко бе сън?

Отшумя като приказка, каквото ни свързваше.

Отшумя като празничен звън ..."

На 15 октомври роднини, близки, приятели, колеги и много, много фенове ще изпратят музикантът Кирил Маричков в последния му земен път. Поклонението пред легендарният Щурец ще започне в 13.00 часа в храма „Света София”.

Кирил Маричков почина на 11 октомври при трагичен инцидент, след като падна от сцената в село Селановци преди концерт на "Фондацията". В последното десетилетие Маричков бе част от гръбнака на тази супергрупа - създадена, за да превръща черно-белите спомени в музиката на "Щурците", ФСБ, Дони и Б.Т.Р. - в цветни не само у нас, а и по света.

"И вярвам - има ли болка, има смисъл!

Хей, дръж се, идвам, знай, не си сам!..."

Гласи един от последните текстове, които Маричков пя заедно с група Jeremy?. Групата, с която сблъскаха различните поколения и препратиха към "Вчера", го описа като "най-големият Рокендролър".

"Ние бяхме семейство … Ние сме семейство. Ние ще останем семейство", написаха след нелепия инцидент музикантите от "Фондацията" - Иван Лечев, Славчо Николов, Венко Поромански и Дони. "Той е неделима част от всеки от нас. И така ще бъде до нашата последна секунда. Благодаря, Кирчо! Чакай ни!".

На 30 октомври тази година Кирил Маричков щеше да навърши 80 години. Певец, музикант и композитор, най-известен с работата си в рок групата „Щурците“.

„Има порода хора, които сякаш са живели в няколко епохи и са събрали от мъдростта на всяка една от тях“.

Миналата година музикантът, бивш народен представител и „просто човек“, превърнал се в легенда на българската рок музика, представи автобиографичната си книга „На прага на времето“. Тя включва над сто снимки от личния архив на Маричков, някои от които не бяха публикувани до този момент, както и снимки на всички албуми на „Щурците“, излезли през дългия творчески път на групата.

Маричков е потомък на видния български революционер и политик Георги Странски, близък приятел на Христо Ботев, и на неговия брат Видул Странски, хайдутин в четата на Стефан Караджа. Дядо му по майчина линия е известният диригент Борис Левиев, а по бащина - известният архитект Киро Маричков, на който е и кръстен. Дядо му е създател на емблематични софийски сгради, сред които известният хотел „Империал“.

„Щурец означава символ на свободния музикант“.

Първите стъпки в рока музикантът прави с група „Бъндараците“, а през 1967 година се появява групата легенда „Щурците“. Маричков е бас и вокал и основава бандата заедно с барабаниста Петър Цанков.

„Никак не е лесно да се пее музиката на свободата в несвободна страна, но ние успяхме“, каза Кирил Маричко в интервю през април 2023 година.

През 2010 г. е удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен за особено големите му заслуги в областта на културата и изкуството. През 2020 г. получава и най-високото държавно отличие – Орден „Стара планина“ – I степен.

"Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава", написа примата на българската музика Лили Иванова в деня, в който Маричков почина.

Редица български изпълнители, приятели и колеги на Маричков изказаха своите съболезнования:

"Много неща не успяхме да си кажем с Кирил Маричков. Срещахме се, обменяхме идеи, но останаха много недоизказани неща.“ Това заяви Васил Георгиев, известен като Васко Кръпката, с когото Маричков активно участва в опозицията против бившата комунистическа партия.

"Благодаря ти за музиката, вдъхновението и големия пример", сподели певицата Мария Илиева.

"Абсолютен диамант, който ни кара да настръхваме всеки път, когато чуем неговия глас, неговата музика", написа от своя страна Орлин Горанов.

"Той беше голям човек с голямо сърце. Човек, който се раздаваше без остатък. Композитор, текстописец, прекрасен певец с неповторима бленда. Изключителен човек", сподели и композиторът Стефан Диомов.

"Отива си част от времето и част от нас, когато си отиват хора като Кирил Маричков. Помня как като студенти на един таван пеехме лошо Футуролог (по текст на Миряна Башева) викайки всички накрая "Последният милиционер над Омир слънчево ридае..." И много се радвахме на това - последният милиционер. Имаше милиционерска будка в съседство. Кирил Маричков беше легенда и преди, и след. А такива бяха малко. Светъл път", написа авторът на романа „Времеубежище“ Георги Господинов.

„Ще бъда банален, но всички знаем какво са „Щурците” за нас. Говоря като рокаджия – това е много голяма загуба. Много голяма загуба, защото той за мен е не само музикант, той е комплексна личност - и композитор, и музикант, и убийствен пич. Изглежда на небето шефът си е направил група и му трябват композитори и музиканти. И дръпна Киро”, заяви Димитър Ковачев – Фънки.

"Днес нашата група осиротя още веднъж с тъжната новина за Кирил Маричков. Наричаха го Патриарх на българския рок, но по-важното е, че той беше Човек с ясна прогресивна позиция и даде пример как може да се живее достойно в смутни времена. Без неговата подкрепа и съвети, АХАТ нямаше да бъдем същите и зад всичко което постигнахме през годините стои частица от него. Горди сме, че беше наш ментор и спомените за него остават с нас. Почивай в мир, Кирчо !", добавиха и членовете на група "Ахат".


Анкета

Мнения

Мнения
Валерия Велева: Пеевски е бъдеще, Доган е минало, Росен Желязков е най-подготвен за премиер
  05.01.2025 11:04      

"Бойко Борисов показа, че е готов да отстъпи премиерския пост. Следващият, за който се говор