Петък, 24 Яну 2025
    
Общество

Празник е! Вижте какво повелява традицията

  31.10.2024 08:34  
Празник е! Вижте какво повелява традицията

На 31 октомври си спомняме в молитва за няколко от апостолите, които са в числото на седемдесетте Христови ученици.

Това са Стахий, Амплий, Урбан, Наркис, Апелий и Аристовул. Живели през първи век, те по думите на апостол Павел били "Христово благоухание пред Бога за онези, които се спасяват". В църковното предание е запазен споменът за тяхната дейност като проповедници на Христовото учение, за предаността и всеотдайните им трудове за просвета на различни народи с истините на спасителната ни вяра.

Свети Стахий бил сътрудник на светия апостол Андрей, който го поставил за епископ, т.е. ръководител на християнската община в град Византион (в IV век преименуван на Константинопол, а от българите и другите славяни наричан Цариград). Така Стахий станал пръв в поредицата от предстоятели на тази църква, сега наричана Цариградска (вселенска) патриаршия. Той създал християнска община и в град Аргиропол, на другия бряг на Златния рог, където са днешните квартали Пера и Галата. Усърдно учил хората на Христовите заповеди и като се трудил така шестнадесет години, починал в мир.

Свети Амплий бил епископ на град Диосполис (във византийско време наричан Лида, а сега носи древното си еврейско име Лод, югоизточно от Тел Авив), свети Урбан бил поставен за епископ в Македония (няма сведения точно в кой град бил), а свети Наркис станал епископ в Атина. И тримата положили много усилия да изобличават суетната вяра в идолите и затова пострадали мъченически.

Свети Апелий също бил епископ на град Ираклия в Източна Тракия, на брега на Мраморно море (днес Мармара Ереглиси). Бил и в Рим за известно време, починал в мир в Смирна. За Аристовул се знае, че е стигнал до Британия. Всички тези достойни мъже много допринесли за успешното разпространение на християнството в първи век.

По знаците на деня съдят какво ще е времето и зимата: ако през нощта небето е облачно - очаквайте дъжд. Ако птиците са разрошени от сутринта - очаква се продължително лошо време.

В народния календар по това време, в старите времена, пилетата обикновено са се прехвърляли в по-топли кокошарници.

Какво повелява традицията

На православния празник днес се отправят молитви към почитаните светци да пазят къщата от пожари, както и от болести, бедност и семейни проблеми. Вярващите се обръщат към тях с молба да измолят от Бога любов към добродетелта и мир за нашата земя.

На 31 октомври се приготвят ястия с пиле - вярва се, че ако изядете парче пиле на този ден, бедата ще ви подмине.

Източник: БТА


Анкета

Мнения

Бизнес Мнения Общество
Министър Станков: С компенсациите за небитовите крайни клиенти  гарантираме работните места и конкурентоспособността на бизнеса
  23.01.2025 13:52      

„С компенсациите за небитовите крайни клиенти заради високите цени на електроенергията на п