Бургас на 14-то място по средна работна заплата за третото тримесечие
Дона МИТЕВА
През третото тримесечие на тази година средната работна заплата в област Бургас по официални статистически данни е 1792 лева, при средна 2 275 лв. за страната. Това нарежда областта на 14 място. Тези данни съобщи областният лидер Мая Сариева, в присъствието на лидера на КНСБ Пламен Димитров.
„Основно имаме данни от работещи, че работят в сивия сектор. Туристически град и област като цяло сме, както знаете. Хотелиерите назначават без договор. Едни работници сменят други. Това е нещо, което се случва не само в област Бургас, а и в цялата страна. Тези млади хора, които идват да работят по морето през лятото някак си не осъзнават, че идва време, в което ще стигнат до пенсиониране и няма да имат желания доход.
Проблемът има и друга страна: много голям процент от данъци, които трябва да постъпват в хазната, не постъпват“, коментира Сариева.
Към това Пламен Димитров добави, че 230 лева е добавената работната заплата в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ за една година. При положение, че за страната средно е добавено 275 лв.
„Изсветляването, за което говорят ресторантьорите, защото ДДС-то им е ниско, де факто не се случва. Имаме заплата от 1495 лева за третото тримесечие в сектора. Как това да го преведем, на какъв друг език освен на сивотата.
При намалено ДДС не се изсветляват доходите – числата го доказват за този сектор“, защити тезата си защо трябва да се върне ДДС-то на този сектор на 20 % лидерът на КНСБ.
По брой наети лица по трудово и служебно правоотношение област Бургас заема 4 място сред 28-те области в страната.
КНСБ в областта има 15 хиляди членове, обединени в над 400 синдикални организации.
Синдикалната маса в региона не се е променила от преди четири години, сочи току що приключилото преброяване.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров коментира възможностите да бъдат набавени нужните средства, за да се направи бюджета за следващата година, така че да има баланс и определени сектори да си получат увеличението.
Той подчерта, че от синдиката подкрепят предлагащите се мерки към банките за двете амнистии:„Специално за фирмите, това са декларирани задължения и „мръсни пари“ няма как да влязат. По наши сметки става дума за 3.9 млрд. лв. Но за физическите лица не се знае от къде ще дойдат тези пари“.
"Програмата, която минимум очакваме да видим в бюджета за 2025 година, е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана без обструкции и без никакви промени, ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10%, с някой разлики - за учителите 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политици", допълни Димитров, подчертавайки, независимо кой какво говори замразяване на заплатите няма да има.
Синдикалистът предупреди, че протести ще има от всички, които няма да получат обещаното увеличение на заплатите. И изброи: „Много агенции, хората от сферата на здравеопазването, учителите, висшето образование, от земеделието. Ако не се постигне балансиран подход е възможен протест“.
А що се касае до пенсиите "разговорът за пенсионната система отново трябва да бъде сложен на масата".