Неделя, 22 Дек 2024
    
Мнения

Михаил Хаджиянев, председател на Общински съвет – Бургас: Стадион „Черноморец“ ще продължи да е стадион

  20.11.2024 17:45  

Михаил Хаджиянев е председател на Общински съвет – Бургас в мандат 2023-2027-а. Един от ангажиментите, които е поел, е да участва активно в преговорите за стадионите на Бургас. Като опитен юрист Хаджиянев допринася с експертизата си по въпросите. Преди това е няколко пъти председател на РИК и ОИК в Бургас. С него коментираме различни теми в областта на спорта, свързани с дейността на Общински съвет и сътрудничеството с Община Бургас. Освен винаги важната тема за бургазлии – стадионите, разговаряме още за новата Наредба за финансиране на спортните клубове, политиката на Общината за спортната инфраструктура, бъдещи проекти и още. Четете в интервюто на „Черноморски фар“.
  Георги Русинов

Няма друга община, която да отделя 4 млн. лева за спорт. Само за сравнение Столична община, която е с 2 млрд. лева бюджет, отделя 2 млн. лева

 

Интервю на Георги РУСИНОВ

 

– Г-н Хаджиянев, вие сте част от преговорния екип по въпроса със стадион „Черноморец“. След новината, че общината кандидатства за 7 млн. лева, с които да ремонтира стадион „Иван Притъргов“ и игрището в комплекс „Изгрев“, подкрепено от Общински съвет, наши читатели попитаха „Какво се случва с преговорите за стадионите?“. Какво може да им отговорите?

– Мога да кажа, че в момента тече тежък съдебен спор. Делото е за несъстоятелност, но е с изключителни усложнения. Направени са множество допълнителни искови претенции и възражения. Следва да се отбележи, че юридическите представители на Община Бургас от Правна дирекция се справят отлично. Проведоха се няколко работни срещи, които бяха с експертно-технически характер, с участието на заместник-кмета по спорт и туризъм, председателя на Спортната комисия, директор на Правна дирекция, директор „Устройство на територията“, адвокати от страна на кредиторите и г-н Събев. „Лазур“ не се е коментирал, защото не е елемент на съществуващото дело, нито на сделка. Стадион „Черноморец“ е в актива на ПСФК „Черноморец“, който е в процедура по несъстоятелност. Единственото релевантно произнасяне ще го направи съдът. Ние можем да искаме много неща, но съдът е този, който е компетентен. Каквото и да се случи, този терен е предназначен само за стадион и там ще има стадион. Гражданите на Бургас могат да спокойни.

– Проектите за гореспоменатите 7 млн. лева може да се каже, че са продължение с политиката на Общината за спортните бази.

– В момента Община Бургас е подготвила и внесла проекти за финансиране от държавата по европейски програми, свързани с реконструкция на стадионите на ФК „Черноморец 1919“ и Нефтохимик. Надявам се, че ще успеем да спечелим финансирането. Това ще са стадиони, които ще се ползват от клубовете и ще останат за Община Бургас. Работи се и по идеята за създаване на градски стадион. Той ще е в района на „Меден рудник“, като и там тече една сериозна подготвителна работа, тъй като част от терените са собственост на държавата. Едва ли има друга община като Бургас с толкова мащабна програма по изграждане, поддържане, обновяване и надграждане на спортната база на града. В момента тече много голям ремонт на зала „Младост“. Следва ремонт на зала „Бойчо Брънзов“. „Арена Бургас“ засилва своята функционалност и се надяваме да блесне в целия си блясък. Басейни. Нови зали се предвиждат в „Меден рудник“. Игрищата се стопанисват по много добър начин, предвиден от Закон за физическото възпитание и спорта. Средствата, които Общината отделя за спорта и клубовете, било то чрез подпомагане, спортен календар или в бази, са в размер на близо 4 млн. лева. Няма друга община, която да отделя такива средства. Само за сравнение Столична община, която е с 2 млрд. лева бюджет, отделя 2 млн. лева.

– Тези дни се проведе работна среща, на която се обсъди новата Наредба за финансиране на спортните клубове. Как премина тя и какви са отзивите?

– Много приятно впечатление ми направи, че спортните клубове са активни. Имаха много предложения, някои от тях много разумни. Предполагам, че работната група ще възприеме някои, някои ще отхвърли. Част от спортните клубове считат за справедливо разпределението, когато един спорт получава толкова пари, колкото друг спорт. Такова равно разпределение в света няма. Всеки спорт си има своите специфики. Важно е да се отбележи също, че Община Бургас подпомага спортните клубове, не ги финансира изцяло. Ако спортният клуб не си е направил един бизнес план и разчита само на пари от общината, няма как да функционира. За несправедливо отношение можем да говорим, ако два клуба от един и същи спорт имат едни и същи постижения, а получават различни средства. Няма критерии, които да удовлетворят всички. Винаги ще има някой, който ще погледне другия и ще попита: „Те защо взимат повече?“. Важното е, че средствата за спорта се увеличават, като ние разчитаме на клубовете да бъдат по-гъвкави и разумни. Апелът ми е нека ни подпомагат с идеи и предложения. Тук е мястото да кажа, че Постоянната комисия по спорт и младежки дейности към Общински съвет Бургас е с най-многочислен състав. Към настоящия момент тя работи много добре. Подпомагана е от много силен юридически екип в лицето на адвокатите Елена Кокаларова, която е автор на правната конструкция в новата наредба за финансирането на спортните клубове, Иво Баев и Христина Хаджиатанасова. Така да се каже, дали сме най-доброто от Общинския съвет в помощ на спорта и спортните клубове. Разбира се, съвършен нормативен акт няма. Стъпка по стъпка вървим към подобряване, а от обратната връзка, която получавам за промените в нормативната база, от спортните клубове, оценката е по-скоро позитивна. Много важно е да отбележа ролята на заместник-кмета Манол Тодоров. Този човек работи с много широк диапазон на работно време. Енергичен и почтен, той е отдаден на спорта и мисля, че в съчетание със Спортната комисия и юридическия екип на Общински съвет и на Община Бургас, спортната общественост, включително децата, учениците и младите хора, могат да бъдат сигурни, че властта ще направи най-доброто за тях.

– За кога са очакванията да бъде приета наредбата – за новия бюджет ли?

– Да, това е идеята, която искаме да реализираме. Надяваме се началото на януари да бъде поставена за гласуване, защото в момента работната група продължава да приема и обработва предложения по нея. Тази Наредба не променя коренно скелета на подпомагането. Тя обаче решава един проблем с подпомагане на постигнатите резултати във високото спортно майсторство. Т.е. по този начин клубовете знаят, че когато излъчат състезатели и отбори, които имат значителни успехи в държавните първенства, в международните състезания, надяваме се на европейски, световни и дай боже олимпийски титли, те ще имат едно финансиране, което ще бъде бюджетирано. Във всеки икономически учебник на първата страница пише „Средствата са ограничени“, така че и това трябва да се помисли добре, защото все пак това са пари от данъците на бургазлии. Знаем, че здрав дух се гради в здраво тяло и това е от особено значение за най-скъпото ни богатство – децата ни. Спортът и физическото възпитание и здравето на гражданите са едни от най-важните неща в политиката на г-н Николов и неговата визия е насочена категорично в тази посока. Не щадим сили, когато става въпрос за най-доброто за най-ценното – нашите деца и мисля, че резултатите са налице.

– Можем ли да кажем в такъв случай, че ще очакваме още по-голям бюджет за спорта, който и сега беше рекорден за Община Бургас?

– Най-малкото ще бъде повторен. В момента текат бюджетни процедури и се разглеждат подробно нещата. Надявам се и на една стабилност в държавата. Община Бургас е най-потърпевша от една политическа нестабилност. Ще ви кажа защо. Екипът на кмета Николов е най-добрият в създаване на проекти, които се реализират. Ние имаме пълна проектна готовност за инфраструктура, обществени сгради, спортни бази, а и особено във връзка със саниране, която надвишава с пъти тази на София, Пловдив и Варна. Затова е важно да има стабилност в държавата, за да може да се реализират всички тези вече готови проекти.