По време на срещата на кметовете с регионалния министър Виолета Коритарова те предложиха спешни и конкретни мерки, които местната и държавна власт трябва да предприемат, за да се избегне риска от водна криза. Според кмета на Бургас Димитър Николов не трябва да се асфалтират и благоустрояват улици преди да са направени ВиК-ремонти. Идеята бе подкрепена от министъра. „Знам, че благоустрояването е важно за вас, но подземната инфраструктура е по-важна. Тя посъветва кметовете да преразгледат проектите си за финансиране по оперативни програми и да сложат пред скоба ВиК проектите си. От 71 проекта от Бургаска област само 20 са за ВиК-инфраструктура. Ако се направи тя с европейски средства, няма да се повиши цената на водата, в противен случай, ако реконструкцията мине през ВиК, ще се наложи завишаване на цената, защото ВиК е търговско дружество“, заяви Коритарова.
Тя наблегна на това през летните месеци местната власт да наблюдава използването на питейна вода за небитови нужди.
Според кмета на Бургас Димитър Николов е добре двете програми „Околна среда“ и „Регионално развитие“ да бъдат обединени. Това ако било направено, е нямало да се забави изграждането на пречиствателна станция на язовир „Ахелой“. „Ние можехме да кандидатстваме съвместно с останалите общини и да бъде изградена тя“, заяви Николов.
Кметът на Поморие Иван Алексиев отбеляза, че спешно държавата и общините трябва да анализират собствените водоизточници, настоя да се облекчи процедурата по издавеното на разрешителни за сондажи и кладенци. Третата възможност за избягване на водната криза е минералните извори да се влеят в деривациите, а не да се изливат водите в деретата. Ако голяма част от селата в Поморийско и Несебърско, както и Странджа минат на собствени водоизточници и кладенци, това ще облекчи основната деривация.
Кметовете в областта благодариха за добрата връзка и комуникация с МРРБ. Областният управител проф. Мария Нейкова, която бе домакин, се ангажира да съдейства и за откриване на офис с повече служители на Басейнова дирекция, за да не се ходи за разрешителни до Варна, където е седалището ѝ.
Министър Коритарова информира кметовете, че в срок и без забавяне се изпълнява Фаза 2 за подмяна на ВиК мрежата, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. В рамките на дейността се предвижда реконструкция на 160 км водопроводна и 22 км канализационна мрежа, както и изграждане на 7 км водопроводна и 73 км канализационна мрежа. Сред обектите, за които има сключен договор, са реконструкция и изграждане на ВиК мрежата в кварталите на Бургас – „Сарафово“, „Меден рудник“, „Крайморие“, Бургас - Изток, Запад, Юг, както и в населените места Карнобат, Приморско, Китен, Айтос, Царево, Лозенец, Обзор, Поморие, Черноморец, Несебър, Слънчев бряг, Равда, Ахелой и Царево.
На срещата с местната власт се включиха градоначалниците на Бургас, Айтос, Карнобат, Сунгурларе, Царево, Руен, Средец, Приморско, Созопол, Несебър, Поморие, Малко Търново и Камено, областният управител проф. Мария Нейкова, инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ и др.